2. 7. 2020

17.2.2020 12.05, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Vláda schválila strategii lesnictví reagující na aktuální stav

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Informoval o tom mluvčí Ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý s tím, že materiál se věnuje nejen problematice lesů ve vlastnictví státu, ale lesnímu hospodářství jako celku.

Koncepci připravovala pracovní skupina, jejíž členy nominovalo na základě žádosti MZe 23 subjektů, a to dotčená ministerstva, lesnické svazy, univerzity, kraje, obce a nevládní organizace. „Vzhledem ke změně klimatu, kdy nedostatek srážek zásadně ovlivňuje i naše lesy, je důležité určit si priority a postupy pro nadcházející období v lesním hospodářství a v péči o lesy. Jde o to připravit taková opatření, která budou vhodná pro jejich další rozvoj a která poskytnou podporu všem vlastníkům,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Cílem koncepce je stanovit priority v lesním hospodářství tak, aby les dlouhodobě plnil všechny své funkce, tedy ekonomické, environmentální i společenské. Jde o materiál, který poslouží jako opora pro přípravu například právních předpisů, dotací, případně také stanoví společné úkoly zainteresovaných resortů a odborných institucí. Odráží aktuální výzvy plynoucí zejména z kůrovcové kalamity a současnou situaci na trhu se surovým dřívím.

Koncepce navrhuje čtyři dlouhodobé cíle:

  • 1/ Zajistit vyrovnané plnohodnotné plnění všech funkcí lesa pro budoucí generace.
  • 2/ S ohledem na probíhající klimatickou změnu zvyšovat biodiverzitu a ekologickou stabilitu lesních ekosystémů při zachování produkční funkce.
  • 3/ Zajistit konkurenceschopnost lesního hospodářství a navazujících odvětví a jejich význam pro regionální rozvoj.
  • 4/ Posilovat význam poradenství, vzdělávání, výzkumu a inovací v lesním hospodářství.

Na základě závěrů vyplývajících z projednání Koncepce státní lesnické politiky vládou, vznikne podrobný aplikační dokument. Ten bude obsahovat konkrétní opatření, která povedou k realizaci koncepce a související gesce, termíny a nároky na státní rozpočet.

MZe, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

17.2.2020 12.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Hlavní zprávy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2