8. 8. 2020

Vítězná piva v soutěži pivních speciálů jsou známa

V rámci konání výstavy Země živitelka 2013 byly vyhlášeny výsledky soutěže CEREVISIA SPECIALIS – PIVNÍ SPECIÁL ROKU 2013. Informoval o tom Josef Vacl ze společnosti PORT, která je spoluorganizátorem soutěže.

V pořadí již čtvrtého ročníku se podle Vacla zúčastnil rekordní počet 13 pivovarů, které přihlásily 31 speciálních a neobvyklých piv a pivních mixů, podle statutu soutěže vyrobených komerčními pivovary v České republice.

V kategorie světlá speciální piva, kde bylo přihlášeno 6 vzorků piv nebyla třetí cena udělena. Na druhém místě se umístilo Postřižinské pivo – Bogan, světlý speciál z produkce Pivovaru Nymburk, s.r.o. a Skalák – 13% světlé speciální pivo jehož výrobcem je Pivovar Rohozec a.s. Vítězem kategorie se stalo pivo Sváteční speciál – Postřižinské pivo rovněž z Pivovaru Nymburk s.r.o. V kategorii polotmavé a tmavé pivní speciály bylo přihlášeno 9 piv. Na třetím místě skončilo pivo Skalák – 13% tmavé speciální pivo, jehož výrobcem je Pivovar Rohozec a.s. Pivo Herold – polotmavé speciální pivo z produkce Pivovaru Herold Březnice, a.s. se umístilo na druhém místě. Zvítězila piva Polotmavý 13% Primátor, jehož výrobcem je pivovar Primátor a.s. a  Herold tmavé speciální pivo vyrobené v Pivovaru Herold Březnice, a.s..

V nejpočetněji obeslané kategorii neobvyklých piv získala dělenou třetí cenu piva Herold – pšeničný kvasnicový ležák jehož výrobcem je Pivovar Herold Březnice, a.s. a Fénix – pšeničné pivo ochucené přírodními aromáty z produkce Plzeňského Prazdroje, a.s. O druhé místo se podělila piva Rebel višeň – tmavé speciální pivo s příchutí višně z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a.s., dále Samson Hefeweizen – nefiltrovaný pšeničný ležák, jehož výrobcem je Pivovar Samson a.s. a pivo značky Bernard švestka z produkce Rodinného pivovaru Bernard, a.s. Vítězné pivo Primátor Stout bylo uvařeno v pivovaru Primátor a.s. V nově ustavené kategorii míchaná piva z 5 přihlášených vzorků skončil při neudělení třetí ceny na druhém místě Gambrinus Grep, jehož výrobcem je Plzeňský Prazdroj, a.s. První cenu obdrželo pivo značky Rebel Grep a Citron Rebel, jehož výrobcem je Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a.s.

“Rekordní zájem pivovarů o naši soutěž odpovídá situaci na trhu, kde se do jisté míry objevuje nová spotřebitelská garnitura a právě tato soutěže je zajímavým testem a příležitostí se zviditelnit v případě úspěchu,” uvedl k akci ředitel Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS) Karel Kosař. Bude-li poptávka po těchto pivech trvalejší ale podle Kosaře ukáže teprve budoucnost. Zvláštní ocenění za nejvíce nominací obdržel z rukou předsedy degustační komise Františka Frantíka z VÚPS, který byl i hlavním organizátorem soutěže, Pivovar Herold Březnice, a.s. za pivo Herold tmavé speciální pivo.

„Pivovarství u nás v posledních letech nabídlo spotřebitelům až neuvěřitelné množství inovovaných produktů – od pivních speciálů přes neobvyklá piva až po mixy na bázi piva,“ podotýká Vacl. „Je určitě velmi potěšitelné, že tyto novinky nacházejí mezi konzumenty stále větší ohlas a přejme pivovarům, aby se naplnily jejich naděje vkládané do těchto piv a současně pokračovala rostoucí poptávka i v dalších letech,“ doplnil představitel společnosti PORT.

Jednokolová soutěž proběhla ve dvou termínech. v srpnu. Degustace a vyhodnocení přihlášených piv realizovala dvacetičlenná hodnotitelská komise rozdělená na dvě subkomise. První z nich, dvanáctičlenný panel expertů složených z členů degustační komise VÚPS byl doplněn o nezávislé odborníky z  Vysoké školy chemicko-technologické Praha a Zemědělské univerzity v Praze. Osmičlenný panel reprezentantů byl mj. zástupce Státní zemědělské potravinářské inspekce, novináři zabývajícími se pivovarskou problematikou a významnými osobnostmi, které pivo znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně. Vyhlašovatelem soutěže je již tradičně společnost PORT spol. s r. o., odborným garantem je VÚPS.

Naše voda

2.9.2013 9.24, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6