26. 9. 2018

Vinaři na Slovácku předpokládají letos dobrou úrodu hroznů

Pěstitelé vinné révy na Slovácku se letos radují. Jak informuje Hodonínský deník, přestože je letos potrápili škůdci, odhadují velmi dobrou úrodu hroznů. A to jak početně, tak kvalitou.

Asi o deset dnů dříve než loni začnou vinaři na Hodonínsku sbírat hrozny. A proto už nyní finišují s přípravami na nejdůležitější část roku. „Pro první rané odrůdy zamíříme do vinohradů koncem srpna, hlavní vinobraní začne kolem desátého září,” upřesnil tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

I další vinaři si libují, že úroda roku 2014 bude kvalitní. A to přestože je letos potrápili škůdci více než kdy jindy. Problémy ve vinicích se letos vyskytly například s osenicí polní, která vyžírala na révě pupeny. Napomohla jí poměrně teplá zima, protože žravé housenky nezmrzly. Vinicím se nevyhnuly ani houbové choroby padlí révové neboli oidium a peronospora. To byl i problém Dušana Soviše z Blatnice pod Svatým Antonínkem. „Letošní síla infekcí mě docela překvapila, protože počasí bylo příznivé. Plísně nás sice potrápily, ale naštěstí jsme se jim vhodnými zásahy ubránili. Hrozny jsou tak pěkné a zdravé,” vypověděl blatnický vinař, který věří, že pokud bude počasí vlídné i dál, tak sklidí hrozny s vynikající cukernatostí. „Ale přesně to zhodnotit ještě nelze,” uvedl člen Cechu blatnických vinařů.

Podle Soviše je důležité,aby ani v příštích dnech dlouhodobě a vydatně nepršelo. „Voda je pro bobule potřebná, ale nesmí jí být hodně,” objasnil Soviš. Souhlasí s ním i mikulčický vinař Petr Marada, který vzývá Slunce, aby svítilo hodně a intenzivně. „Jinak by se totiž mohly objevit hniloby, které by pak úrodu znehodnotily,” poznamenal Marada.

Zdroj: Hodonínský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

27.8.2014 8.17, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

SPOLEK VLTAVAN - KŘEST REPLIKY ŠÍFUSPOLEK VLTAVAN - KŘEST REPLIKY ŠÍFU
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >