8. 7. 2020

Vinaři na jižní Moravě vyrazili po deštích sklízet do vinohradů

Hrozny vinné révy na jižní Moravě po deštích místy napadla hniloba, stav ale není vážný. Připomíná to server denik.cz., s tím, že vinaři již začali sklízet rané odrůdy, avšak práci jim místy komplikuje podmáčený terén.

Do vinic tak například vyrazili zaměstnanci Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova. Podle Zdeňka Zvonka, který má vinohrady na starosti, se ještě v pondělí pracovat nedalo, tak byl terén podmáčený. „Voda nám narušila čtyři terasy, které se trhají,” uvedl Zvonek. V oblasti, kde společnost hospodaří, v posledních čtyřech dnech napršelo asi 160 milimetrů vody. „To je v našem případě úhrn za celý suchý rok,” uvedl Zvonek.

Některé odrůdy napadla hniloba, podle Zvonka to ale není vážné, což potvrzují i další vinaři. „Pozdní odrůdy, například Veltlínské zelené jsou zdravé,” potvrdil i šéf jedné z největších vinařských firem Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Vinaři napadené hrozny sbírají u pozdních odrůd výběrově a zbytek nechávají na vinici. U raných odrůd začali se sběrem naplno. „Však už máme díky počasí skluz a nevíme, zda koncem týdne nezačne zase pršet,” uvedl Zvonek. Rané odrůdy jsou na hnilobu náchylnější, protože mají měkkou slupku. Tam, kde do hroznu bodne vosa, přichází hniloba automaticky.

Podle sklepmistra společnosti Neoklas Svatopluka Kalábka se deště nejvíce projevily u odrůd jako Muškát moravský a Müller Thurgau. „Plísně nutí vinaře k okamžité sklizni, aby zachránili hrozny, které ještě nebyly napadeny plísní. Předčasná sklizeň však neumožní hroznům dostatečně vyzrát a cukernatost, která ovlivňuje kvalitu vína, tak bude nízká,” řekl Kalábek.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

17.9.2014 8.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2