22. 9. 2018

O víkendu proběhne VI. ročník akce „Víkend otevřených zahrad“

Téměř 100 zahrad, včetně klášterní zahrady ve Vrchlabí, se v ČR o víkendu zapojí do „Víkendu otevřených zahrad“, kterou pořádají občanské sdružení Průvodce parkem, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s., a Národní památkový ústav.

Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), se koná vždy během druhého červnového víkendu. Projekt nabírá na věhlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, v nichž se v průběhu dvou dní snažíme prostřednictvím průvodcovaného programu, jehož hlavním úkolem je oživit zájem lidí o tyto plochy, přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem fenomén zahrad, které jsou primárně pro veřejnost určené. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Letošního ročníku se zúčastní téměř sto zahrad po celé České republice.

Na návštěvníky vrchlabské klášterní zahrady čekají po oba dny komentované prohlídky (od 9, 11, 13 a 15 hod.). Sraz zájemců je vždy před Správou KRNAP u budovy Krtka. Součástí prohlídky bude i exkurze do veřejnosti nepřístupné Genetické banky a v sobotu speciální bylinkový program. Poslechněte si povídání o léčivých rostlinách vyskytujících se v Krkonoších a jejich vlastnostech, o využití bylin člověkem a vyzkoušejte si přípravu různých výrobků z léčivek. V neděli se s odborníkem můžete vydat do korun stromů – vyzkoušet si pod odborným vedením a s bezpečným zajištěním vylézt do korun stromů stromolezeckou technikou, která se používá při jejich ošetřování.

Vrchlabská klášterní zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park, byla rekonstruována v souladu s jednoduchým rastrovým členěním záhonů, které v klášterních zahradách přetrvávalo až do období baroka. Vegetační úpravy rastrů se ideologicky odvolávají na existenci původní augustiniánské lékárny uvnitř kláštera, proto se v jednotlivých polích vyskytuje řada léčivých rostlin, za kterými se dřívější zásobitelé lékárny bezpochyby vydávali. Významnou součástí zahrady je i sad starých a krajových odrůd ovocných dřevin. Klášterní zahrada je volně přístupná veřejnosti, v rámci prohlídky budou mít návštěvníci možnost nahlédnout i do nepřístupné části – Genetické banky ohrožených druhů rostlin Krkonoš.

Rekonstrukce klášterní zahrady byla součástí projektu „Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN“, který připravila Správa KRNAP společně s Dyrekcji Karkonoskiého Parku Narodowého. Projekt byl podpořen Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–13.

Naše voda, foto KRNAP (klášterní zahrada ve Vrchlabí)

 

10.6.2016 7.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >