14. 11. 2018

O víkendu přiletěly do Čech první vlaštovky

U Kněžických rybníků na Žatecku a ve Františkových Lázních zaznamenali ornitologové první vlaštovky, které letos přiletěly do ČR. Informoval o tom ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Minulý týden totiž podle něj panovalo v Evropě teplé počasí, což mohlo urychlit tah stěhovavých ptáků. Současné ochlazení však vlaštovkám a dalším hmyzožravcům nepřeje, protože za nízkých teplot nebudou mít k dispozici dostatek potravy. Navíc jsou po dlouhé cestě z Afriky vyčerpaní a potřebovali by rychle obnovit tukové zásoby. Kromě vlaštovek již přiletěli např. skřivani, čejky, konipasi, drozdi, rehci i první čápi. „Jedna vlaštovka skutečně jaro nedělá, přesto se ale jaro nezadržitelně blíží,“ tvrdí Vermouzek, dodává však, že návrat tažných ptáků je symbolem jara odpradávna.

Vlaštovka je také jedním z pěti druhů, jejichž přílet sledují děti i dospělí v celé Evropě. Kampaň „Jaro ožívá“ naleznete na stránkách www.springalive.net. Naše vlaštovky patří mezi vybrané posly jara spolu s čápy, kukačkami, rorýsy a vlhami. „Jaro ožívá“ organizuje v evropských a afrických zemích BirdLife International, u nás zastoupený ČSO.

Vlaštovka obecná

Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov, jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu. Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

Zajímavosti o vlaštovce:

lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí

staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše

staří Římani je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo

dříve si lidé mysleli, že se na zimu zahrabává do bahna

táhne rychlostí až 300 km za den

nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8503 km)

největší pražské hnízdiště se nachází v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích

nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let

Faunistická databáze České společnosti ornitologické (ČSO) www.birds.cz

Faunistická databáze je určena všem zájemcům o ptactvo z řad široké veřejnosti, “amatérských” ornitologů, birdwatcherů i vědců a slouží ke sdílení a uchovávání záznamů o pozorování všech druhů ptáků na území České republiky. Slouží nejen ke sdílení zajímavých a neobvyklých pozorování, ale také ke sběru kompletních seznamů všech pozorovaných druhů (včetně běžných druhů), čímž se významně zvýší možnosti budoucího využití a interpretace těchto dat. Po pěti letech existence shromáždila databáze již přes 700 tisíc záznamů.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

23.3.2015 9.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >