22. 8. 2019

29.9.2017 13.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Víkendový Den architektury se věnuje všemu kolem vody

O tomto víkendu 30. září a 1. října se po celé zemi odehraje další Den architektury. Akce, při níž lze navštívit domy a objekty jindy třeba nepřístupné či neobvyklé, má letos podtitul Voda, lidé, města. Organizátoři se proto soustředili na prezentaci staveb nějak spjatých s vodou.Festival se koná u příležitosti Mezinárodního dne architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Letos na zájemce o architekturu čeká více než 200 akcí v téměř 70 městech a obcích po celé zemi. Lidé se například mohou při plavbě parníku dozvědět více o architektuře a budovách pražských nábřeží a náplavek, jedinečný zážitek nabídne výlet lodí po Vltavské vodní cestě a komorách mezi Lannovou loděnicí a Hlubokou nad Vltavou, milovníky vody i architektury může potěšit i možnost nahlédnout do unikátního Vodního domu v Hulicích. Zajímavé informace z historie, urbanismu i industriální romantiky nabídne procházka s názvem Vodama industriálníma Brnama.

Na industriální architekturu se zaměří mimo jiné na severu Čech, kde se vydají po stopách textilních gigantů – po továrnách rodin Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu, Ostrava provede po areálu Dolních Vítkovic a Jihlava otevře brány bývalého obilního skladiště z 20. let. V Nové Pace budou obdivovat funkcionalismus, v Českých Budějovicích se budou snažit návštěvníky přesvědčit, že i socialistická architektura může být kvalitní, a Zlín nabídne výlet po sakrální architektuře.

Využít se dá i jedinečné aplikace – audioprůvodce Pocket Fennec pro ty, kteří mají iPhony nebo jiná zařízení s iOS. Ta Vám umožní neobvyklý zážitek z procházky například po Karlově mostě, ale vyzkoušet můžete i jiné trasy po Praze, Brně, Kutné Hoře, Karlových Varech, Českém Krumlově, případně v zahraničí po Vídni, Drážďanech či Budapešti. Vše o této unikátní aplikaci naleznete zde: http://pocketfennec.com/a také zde:http://www.fennec.guide/

Velkou část víkendového programu doprovází i prohlídky komentované architekty. Odborníci poodhalí zapomenutou historii míst, jež lidé denně míjí, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí i podívat se na okolí novýma očima. Účastníci budou moci prozkoumat opomíjené stavby i nahlédnout do útrob nejmodernějších staveb, které tvoří současnou tvář metropolí. Řada procházek po celé republice také povede po nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjíždky, besedy či filmové projekce – většina programu je pro veřejnost opět zdarma.

ČTK, Naše voda

29.9.2017 13.44, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1