4. 7. 2020

Víkendová prognóza počasí z pohledu vodohospodářů Povodí Moravy

Přes zvýšené riziko uvolňování většího množství ledu v následujících dnech neočekává státní podnik Povodí Moravy na svém území riziko povodní. Uvedla to dnes mluvčí Povodí Veronika Slámová.

Vzhledem k dlouhodobému vlivu tlakové výše a s ní spojeným velmi nízkým teplotám se v předchozích týdnech vytvořily silné ledové jevy na vodních tocích. Většina z nich je v úsecích s volnou hladinou a nižší rychlosti vody souvisle zamrzlých, jinde se vyvinul dnový a břehový led.

Vzhledem ke změně povětrnostní situace a k očekávanému vzestupu denní teploty vzduchu nad bod mrazu může docházet během následujícího víkendu k narušení ledové pokrývky, k zeslabení či rozlámání ledové vrstvy, případně ojediněle v kratších úsecích i k chodu ledu.„Jelikož průtoky na tocích jsou většinou podprůměrné a během noci bude teplota nadále klesat pod bod mrazu, masový odchod ledu ani povodně na území celého povodí Moravy neočekáváme,“uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Moravy Marek Viskot.

Vodohospodáři však doporučují věnovat stavu vodních toků zvýšenou pozornost a připravit se na možné nebezpečí spojené s ochodem většího množství ledu. Pracovníci Povodí Moravy se na tuto situaci připravují již třetí týden. Na některých jezech dokonce bagry rozbíjeli ledy v nadjezí a rozmrazovali stavidla tak, aby byla v provozu.  Také vodní nádrže ve správě Povodí Moravy jsou dlouhodobě předpuštěné a připravené k případnému zachycení většího množství vody. „Současně upozorňujeme na zvýšené nebezpečí při vstupu na led,“ upozorňuje Viskot.

Jaké bude počasí

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu postupuje přes naše území k jihovýchodu okludující frontální systém. Za ním se k nám od západu přechodně rozšíří nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu.

V pátek bude převážně zataženo, místy déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 600 m sněžení. Na východě srážky sněhové i v nižších polohách. Ojediněle srážky i mrznoucí. K večeru protrhávání oblačnosti, ojediněle až na polojasno. Nejvyšší teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

V sobotu v noci bude zataženo až oblačno, přechodně místy i polojasno. Místy sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m i smíšené. Nejnižší teploty +2 až -2 °C a při poklesu teploty pod bod mrazu se bude tvořit náledí. Přes den bude většinou oblačno, ojediněle přeháňky, v polohách nad 600 m sněhové. K večeru na severozápadě a severuČech přibývání další oblačnosti, místy s deštěm, nad 1200 m se sněžením. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C.

V neděli má být zataženo až oblačno, od severozápadu s deštěm, na horách déšť se sněhem, který bude později přecházet ve všech polohách ve sněžení. Večer od severozápadu ubývání oblačnosti a místy sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 2 až 6 °C. Později večer se očekává tvorba náledí.

Naše voda

 

17.2.2012 16.38, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2