24. 5. 2020

Více než polovina vzorků vody ze studní obsahuje nadlimitní koncentrace škodlivých látek

O provádění rozborů pitné vody z vlastních zdrojů za zvýhodněnou cenu, které v současné době provádí akreditované laboratoře vodárenských společností skupiny Veolia, je mezi veřejností značný zájem.  Konstatovala to dnes ředitelka komunikace společnosti Veolia voda Marcela Dvořáková.

Více než 50 procent analyzovaných vzorků přitom podle ní obsahuje nadlimitní koncentrace škodlivých látek. Jak tento problém řešit, je možné na kontaktním e-mailu kvalitavody@veoliavoda.cz. V případě, že některý parametr rozboru bude nevyhovující, získá zákazník představu nejen o závažnosti nevyhovujícího výsledku a případném dopadu na zdraví, ale i o možném řešení problému včetně zajištění konkrétní cenové nabídky doporučeného technického řešení.

Snahou společností skupiny Veolia je tímto způsobem i ochránit zákazníky před podvodníky, kteří se snaží prodávat nefunkční, či přímo nebezpečné vodní filtry. „V případě, že zákazník již s takovýmto dodavatelem jedná, nabízíme rovněž zdarma posudek navržené technologie a její vhodnost ve vztahu ke kvalitě upravované vody,“ uvedla Dvořáková.

Na potřebu provádět pravidelně kontroly domácích zdrojů vody upozornila dnes i mluvčí Středočeských vodáren (SVAS) Lenka Kozlová. Řada majitelů domovních studní se podle mluvčí mylně domnívá, že jednou vybudovaná studna bude bez údržby fungovat navždy. „Optimální je celková kontrola studny minimálně jednou do roka v jarních měsících. Nejedná se pouze o kontrolu kvality vody, ale také zda je studna vodotěsně kryta, uzamčená a nedochází k pronikání povrchové vody z okolí,“ podotýká ale technolog SVAS Tomáš Hloušek.

„Občas je vhodné studnu vyčistit nebo provést i kontrolu vydatnosti studny. Protože kontrola vydatnosti souvisí s vyčerpání vody, lze ji spojit s čištěním studny. Otázka zní, jak často čistit domovní studnu. Záleží na technickém stavu studny a kvalitě vody. Obvyklý interval je jednou za 5 až 8 let, někdy je vhodné čistit studnu častěji,“ informoval Hloušek.

Naše voda, foto: SVAS

4.4.2014 15.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31