3. 7. 2020

VHS Turnov chystá s dotací vodohospodářské projekty za 200 milionů korun

Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov uspělo s žádostí o evropské dotace na čtyři projekty za bezmála 200 milionů korun, které chce zrealizovat v následujících dvou letech. Mělo by získat skoro 82 milionů korun. ČTK o tom informoval předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.

“Každou akci pomáhá financovat Liberecký kraj i obce a města, pro které je,” uvedl Hejduk. VHS Turnov sdružuje šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka. S pomocí dotací podle Hejduka chtějí navýšit kapacitu úpravny pitné vody v Turnově – Nudvojovicích, odstranit zbytky manganu z vodovodní sítě Turnovska, postavit vodovod do osady Vilémov v Rokytnici nad Jizerou a vybudovat novou kanalizaci v Dolních Štěpanicích na Benecku.

Projekt na Benecku naváže na nynější rekonstrukci vodárenského přivaděče Bátovka a zdrojů pitné vody pro Jilemnici. “Protože se při výstavbě vodovodů zcela rozbije silnice a je jí nutno obnovit, tak je jedině nyní možné současně postavit v tomto území kanalizační síť,” uvedl Hejduk. Vybudování kanalizace pro spodní Benecko a její napojení na kanalizační síť v Jilemnici vyjde na téměř 34 milionů korun, dotace pokryje asi polovinu nákladů.

Přes 86 milionů korun bude potřeba na to, aby část obyvatel Turnova a okolí neměla ve vodě zbytky manganu. Podle Hejduka to budou řešit napojením na jiný zdroj, opravou areálu klíčových vodojemů pro Turnovsko v Ohrazenicích a výstavou nového věžového vodojemu.

S pomocí dotace vodohospodářské sdružení posílí i kapacitu druhého hlavního zdroje pitné vody pro Turnov a okolí, který je v Nudvojovicích. Nechá také vyměnit technologie, aby pitná voda neobsahovala chlorované uhlovodíky a na minimum se snížil obsah dalších nevhodných látek. Součástí akce je i oprava čtyř vrtů na pitnou vodu a vybudování nových přivaděčů k úpravně. Potřeba na to bude asi 68 milionů korun, i v tomto případě by měla dotace pokrýt téměř polovinu nákladů.

Nový vodovod bude sdružení stavět pro Vilémov, velkou osadu v Rokytnici nad Jizerou u silnice směrem na Harrachov. “Dnes tam mají řešení pitné vody ze soukromého zdroje a soukromého majetku, který přestal být provozován,” uvedl Hejduk. Napojení na veřejný vodovod si vyžádá 7,6 milionu korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

 

31.7.2017 5.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2