9. 7. 2020

Většina restaurací v Dejvicích je otevřená, chodí si pro vodu

Většina restaurací v pražských Dejvicích je i přes potíže s nezávadností vody otevřená. Jejich zaměstnanci chodí pro vodu k cisternám, od rána byli už několikrát, řekli ČTK. V omezeném provozu fungují také menzy v areálu ČVUT, prodává se jen balené jídlo a pití. Podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové mohou stravovací zařízení mít otevřeno, situaci ale musí přizpůsobit svůj režim.

Voda v Dejvicích a Bubenči není pitná, podle hygieniků je v ní nepovolené množství koliformních bakterií. Lidé z ní měli střevní potíže. Úplně zavřená je například restaurace Evropa na Vítězném náměstí. Ostatní většinou fungují, především rychlá občerstvení jen omezila prodej točených nápojů, které se vyrábí smícháním pitné vody a prášku.

Podle hygienických předpisů musejí restaurace neustále zajišťovat nezávadnost surovin, výrobků i nápojů. Musí v nich být také tekoucí pitná voda o minimální teplotě 60 stupňů Celsia. “Restaurace mohou mít otevřeno, ale záleží na činnostech, které provádějí,” řekla ČTK Jágrová. Podle ní tak restaurace mohou nabízet balené nápoje. Pokud mají myčku, která ohřívá vodu na 60 a více stupňů, mohou používat i své sklo a nádobí. Podmínkám musí přizpůsobit také přípravu pokrmů. Hygienici nyní provozovatele informují a podniky kontrolují.

Oblast se špatnou vodou zásobuje pět desítek cisteren. “Od rána jsme tu už nejméně počtvrté,” řekli ČTK zaměstnanci rychlého občerstvení, před nímž jedna z cisteren stojí. S barely chodí i zaměstnanci vzdálenějších provozů. Například kuchař z restaurace Kulaťák musel ujít s padesátilitrovým barelem nejméně asi sto metrů.

Ze zhruba 32.000 lidí z postižených oblastí muselo asi 130 od soboty vyhledat lékařskou pomoc. Prudký střevní katar trápí od sobotního odpoledne i pětapadesátiletého Vladimíra z Dejvic. Kvůli tomu, že je stále zesláblý, raději dnes nešel do práce.

“Udělalo se mi v sobotu špatně od žaludku a večer to vyvrcholilo na koncertu, ze kterého jsem musel odjet. Problémy v neděli pokračovaly a přidal se k nim průjem. Žádná zpráva od radnice se ke mně nedostala, až v neděli jsem si přečetl na internetu, že se nesmí pít voda,” řekl ČTK. Od neděle visí v jeho domě také informační letáky, ale všiml si jich až večer. Pozdě podle něj byly přistaveny cisterny, jednu z nich přivezli v neděli v podvečer na Vítězné náměstí, druhá pak byla přistavena v ulici Na Hutích. “Nechápu, proč radnice nepoužila rozhlas, nebo nejezdila auta s tlampači po ulicích, ale možná, že jsem je už neslyšel, protože mi bylo zle,” dodal.

Oblast se špatnou kvalitou vody je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Zdroj: ČTK

25.5.2015 14.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2