25. 5. 2019

5.8.2016 5.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Většina přírodních koupališť v Česku má čistou vodu

Většina přírodních koupališť v Česku sledovaných hygieniky si i v uplynulém týdnu udržela čistou vodu. Někde dokonce vydatné deště z posledních dní kvalitu vody zlepšily. Jen místy se vyskytují zdraví nebezpečné sinice. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Například v Praze je vesměs voda vhodná ke koupání. K opatrnosti hygienici nabádají jen u Šeberáku a v Hostivaři. Voda v obou nádržích může obsahovat sinice, které u citlivých lidí způsobují vyrážku a při napití žaludeční potíže. I ve zbytku středních Čech je voda vesměs čistá. Výjimkou je písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde hygienici koupání kvůli sinicím nedoporučují.

I na západě Čech mohou lidé vyrážet za koupáním do přírody většinou bez obav. V Plzeňském kraji je jen rybník Valcha na Klatovsku kvůli sinicím nevhodný ke koupání – voda tak sice není nebezpečná a není vydán zákaz koupání, ale představuje zdravotní riziko. Povodí Vltavy ze stejného důvodu nedoporučuje ke koupání přehradu České údolí na okraji Plzně. V Karlovarském kraji je zákaz koupání na přehradě Skalka na Chebsku. Nevhodná ke koupání je voda ve Velkém rybníce u Hroznětína na Karlovarsku.

Na severu republiky se problémy s vodou vyskytly jen výjimečně. V Ústeckém kraji se sinice ve větší míře objevily v jezeře Chmelař na Litoměřicku a Chabařovicích na Ústecku, hygienici tak doporučují po koupání sprchu. Také po koupání v Rozkoši na Náchodsku a Dolcích u Trutnova v Královéhradeckém kraji by se měli lidé osprchovat. V Libereckém kraji je horší kvalita vody v Chrastavě u Liberce a Máchově jezeře, ale i tam zabrání možným problémům důkladná sprcha.

V Pardubickém kraji byl vydán zákaz koupání pouze v rybníku Rosnička, jinde je voda čistá. Na Vysočině je stále kvůli chlorofylu a sinicím nevhodný ke koupání rybník Černý nedaleko Jihlavy. Před týdnem byla jako nevhodná ke koupání uvedena i voda v dalešické přehradě na Třebíčsku, a to u Koněšínské pláže. Výsledky rozborů u této přehrady budou zveřejněny až v pátek.

Také většina z moravských přírodních koupališť, na která dohlížejí hygienici, nepředstavuje pro plavce zdravotní riziko. Zákaz koupání platí pouze ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu. Voda nevhodná ke koupání je i v nádrži Horní Bečva na Vsetínsku. V Moravskoslezském kraji doporučují hygienici po koupání v nádržích v Bašce a Brušperku na Frýdecko-Místecku sprchu. V Olomouckém kraji je voda stále čistá, a v Jihomoravském se dokonce kvalitavody v Brněnské přehradě zlepšila na většině míst na nejlepší stupeň.

Sinice lze odhalit jednoduchým testem, při kterém se naplní vodou z koupaliště lahev, třeba od balené vody, a nechá odstát. Pokud voda z nádrže zůstane rovnoměrně v celém objemu zakalená, nebo s kalem na dně, jsou v ní neškodné řasy. Sinice naopak vytvoří u hrdla lahve zelený kroužek.

Zdroj:ČTK

5.8.2016 5.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2