15. 10. 2019

Veolia a IBM uzavřely partnerství pro budování „inteligentních měst“

Využití digitálních technologií při úsporách vody nebo při opravách vodovodních sítí je mimo jiné cílem partnerství, které v uplynulých dnech uzavřely společnosti IBM a Veolia. Portál Naše voda o tom informovala ředitelka komunikace společnosti Veolia v ČR Marcela Dvořáková.

Pod pojmem „smart city“, který v poslední době stále častěji zaznívá z úst odborníků, se rozumí využití digitálních technologií ve veřejných službách. Tento koncept se už může opřít o konkrétní výsledky, které postupně lákají všechny poskytovatele služeb. I proto došlo k uzavření globálního partnerství Veolie a IBM zaměřeného na „„inteligentní“ vodohospodářství, energetiku a nakládání s odpady ve městech.

Obě firmy již začaly nasazovat svá řešení v Lyonu (Francie) a Tidworthu (Velká Británie); další zakázky by měly následovat v dohledné době. V 54 obcích tvořících Velký Lyon nainstaluje Veolia na 2 000 kilometrech vodovodní sítě 5 500 čidel pro detekci netěsností. 400 000 zákazníků tak bude moci telefonicky nebo přes internet dostávat upozornění v případě neobvykle vysoké spotřeby nebo při opravách sítě.

Vyúčtování bude vycházet z množství skutečně spotřebované vody, a nikoli ze stavu vodoměru. „Dosud jsme využívali vlastní nástroje. Partnerství s IBM nám umožní pracovat s větším množstvím dat a normalizovat postupy tak, abychom snížili náklady,“ vysvětluje Laurent Auguste, ředitel pro inovace a trhy ve společnosti Veolia.

Ve městě Nice na Azurovém pobřeží  americká počítačová firma zavedla systém pro optimalizaci svozu odpadu. Popelnice jsou vybaveny čidly, díky nimž je místní samospráva může nechat vyvézt až poté, co se naplní. Snižuje se tak hluk a znečištění i náklady spojené s pohybem nákladních vozů v přeplněných ulicích. První výsledky ukazují, že úspora pro místní samosprávu dosahuje 10 až 20 %.

V Riu de Janeiru zase slouží čidla IBM k prevenci záplav, v Madridu byla provedena inventarizace veškerého městského vybavení (budov, veřejných laviček apod.), aby bylo možné lépe řídit jeho údržbu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

3.12.2014 10.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NANOFILTRAČNÍ STANICE DOMAŠOV NAD BYSTŘICÍNANOFILTRAČNÍ STANICE DOMAŠOV NAD BYSTŘICÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3