19. 9. 2018

Velký jarní úklid startuje o druhé dubnové sobotě

Jedno procento všech Čechů by se mohlo podle organizátorů akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ zapojit v letošním roce do největší úklidové akce. Tím hlavním je spolek Ekosmák.

Hlavní čas celorepublikové dobrovolnické akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ je nastaven na sobotu 8. dubna. „Oceňuji, jak se tato akce každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do ní víc a víc lidí. Loni se úklidů skládek účastnilo přes 86 tisíc lidí po celé zemi. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i  k našemu nejbližšímu okolí, motivují veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem, proto akci ministerstvo každoročně zaštiťuje. Letos je naší společnou metou 100 tisíc dobrovolníků, takže zvu všechny,“ láká na akci ministr životního prostředí Richard Brabec.

Za minulý rok se díky dobrovolníkům zbavila česká města, obce a volná krajina 1634 tun povalujícího se odpadu. Vytřídilo se na 377 tun skla, plastu a papíru. „Do Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016 se zapojilo přes 86 tisíc lidí. To je, jako kdyby se (podle údajů ze sčítání lidu roku 2011) do úklidu dalo celé město počtem obyvatel podobné Havířovu nebo Pardubicím. Letos chceme jít s laťkou výš – přes počet obyvatel velkých měst, jako je třeba Olomouc,” přidává za pořadatele akce Radek Janoušek ze spolku Ekosmák. Opět totiž půjde o největší environmentálně zaměřenou akci v dějinách České republiky. Jen k dnešnímu dni je v ní zaregistrováno na 1700 úklidů po celé ČR. Udělat dobrý skutek, nejen pro přírodu, své děti, čisté životní prostředí nebo pro pocit odpovědnosti, tak může opravdu každý.

Ne náhodou dnešní premiérová tisková konference „Ukliďme svět, ukliďme Česko  2017“ proběhla na půdě Ministerstva životního prostředí. Rezort životního prostředí tento projekt dlouhodobě podporuje. Ministr Brabec se jej osobně pravidelně účastní a připojují se k němu i rezortní organizace MŽP, například Krkonošský národní park na 22. dubna nabízí vycházku spojenou s očistou turistických tras nazvanou Čisté Krkonoše, které se tradičně účastní stovky dobrovolníků. „Tentokrát bude asi 350 až 500 lidí uklízet Krkonoše od “podlahy po střechu”, tedy od nejnižších poloh až po hřebeny. To znamená, že jeden pořádkumilovný uklízeč bude v průměru uklízet necelé 2 běžné kilometry značené cesty. Od hlavního termínu je naše akce kvůli sněhu opožděná. Čekáme, až roztaje,” říká Michal Skalka, vedoucí environmentální výchovy Správy KRNAP.

„Akce takového rozsahu by se kromě podpory Ministerstva životního prostředí neobešla ani bez dalších významných partnerů a sponzorů. Například generální partner, Nadační fond Veolia, podporuje námi pořádané úklidy již desátým rokem a také jeho zaměstnanci se do úklidu aktivně zapojují. Hned na několika místech budou uklízet dobrovolníci z řad zaměstnanců dalších partnerů, kterými jsou např. E.ON či ŠKODA AUTO, a. s., Účast na naší akci je opravdu pestrá, od zahraničních velvyslanců, starostů až po prodejce časopisu Nový prostor nebo odsouzené z vazební věznice,“ vypočítává za spolupořadatele akce zajímavosti z plánovaných letošních úklidů Katka Landová z Českého svazu ochránců přírody.

A vedoucí ekologické ochrany společnosti ŠKODA AUTO Lenka Bočková doplňuje: „Tento rok jsme se rádi stali jedním z hlavních partnerů akce. Do úklidů zapojíme  dobrovolníky z řad našich zaměstnanců, studentů i absolventů a uklízet budeme ve všech regionech našich závodů. Podpora akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je pro nás součástí přístupu k udržitelnosti a navazuje na strategii Green Future, zaměřenou na snižování vlivu průmyslové produkce na životní prostředí.“

Na tom, jak vypadá naše prostředí, se podílíme všichni. Pouhý jeden den stačí k revoluční změně. Momentálně si dobrovolníci mohou vybírat z akcí po celé České republice a denně desítky nových přibývají. Připojit k nim se můžete i vy prostřednictvím webové stránky www.UklidmeCesko.cz.

Naše voda, foto Ekosmák

28.3.2017 11.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >