25. 5. 2019

Vedro ničí lidi i úrodu

Mizerná úroda ovoce i obilí je daň za sucho a horké počasí posledních dnů. Konstatuje to Břeclavský deník s tím, že tropické teploty ohrožují také starší a nemocné lidi, děti či zvířata.

Podle zástupců Zemědělského svazu České republiky je sucho nejhorší mezí Znojmem, Břeclaví a Hodonínem.„Na Znojemsku mají problém u všech plodin. Škody zatím nejsou vyčíslené. Problém sledujeme všude na jihu Moravy. Zemědělci nám dodají seznam plodin, které pěstují, a vyčíslí škodu,“ podotkl předseda svazu Martin Pýcha. Jak dodal odborník na ovocnářství Jaromír Čepička, mizerná úroda je letos u třešní. „Tam, kde nemají závlahy, jsou to pouze obalené pecky. Meruňky pomrzly, například ve Velkých Pavlovicích budou mít sklizeň poloviční,“ řekl Čepička.

Na přímé slunce by podle lékařů neměli vycházet zejména lidé s chronickým onemocněním srdce či plic. „Vypít bychom měli nejméně dva litry tekutin,“ připomněl mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. Na slunce si mají dát pozor starší lidé a rodiče by před ním měli chránit malé děti. „Zvýšený počet kolapsů zatím nepozorujeme, ale může to nastat, jakmile budou vedra trvat delší dobu,“ varoval Jajtner.

Horké dny se snaží ulehčit zvířatům například zemědělci. „Prostory ve stájích kropíme vodou, aby byl vzduch vlhčí a dobytku se lépe dýchalo,“ popsal Jiří Němec, který hospodaří na Znojemsku. O zdraví a pohodu svých svěřenců se starají i v hodonínské ZOO. „Opice dostávají pro osvěžení mražené ovoce a kropíme pavilon exotického ptactva. Tygr má k dispozici jezírko, ale mnohem raději vyhledává stín.

Zdroj: Břeclavský deník, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

 

22.6.2017 7.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2