7. 7. 2020

Vedro čápům nevadí

Letošní čapí rok byl průměrný. Informoval o tom dnes ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek s tím, že i když bude zřejmě celkový počet letos vyvedených mláďat nižší než v loňském roce, nebude se opakovat situace z roku 2013, kdy deště a chlad zabily většinu mláďat.

„Počasí ovlivňuje ptačí životy ještě více než ty naše,“ uvedl Vermouzek. „Naštěstí velká vedra přišla až v době, kdy již většina čápat létá a může se přesunout tam, kde je zrovna dostatek potravy. V době žní to jsou především čerstvě posekaná nebo podmítnutá pole.“ Vedro přitom podle Vermouzka čápům nevadí. Čápi hnízdí i kolem Středozemního moře a s vysokou teplotou si poradí. Dospělí dokážou malá mláďata před nepřízní počasí chránit svými křídly, která podle potřeby vytvářejí deštník nebo slunečník. Větším mláďatům alespoň nosí ve voleti vodu na pití i na schlazení.

„Zajímavou adaptací na vedro a sluneční žár je zvyk pokálet si svým vlastním trusem nohy,“ vysvětluje Vermouzek. „Po zaschnutí trusu nohy zbělají, takže běháky dospělých čápů pak nejsou červené, ale bílé. Od takto zbarvených nohou se lépe odrážejí sluneční paprsky a nepřehřívají se. Podobně to dělají i příbuzné druhy, například američtí kondoři.“

ČSO zatím přesně neví, kolik u nás letos hnízdilo čápů. „Finální čísla budeme znát až v průběhu podzimu, po doplnění a vyhodnocení všech pozorování. Aktuální informace jsou ale stále dostupné na webu o čápech cap.birdlife.cz/mapa. Alespoň jedno pozorování máme ze tří čtvrtin známých hnízd, na valné většině z nich jsou zdokumentována mláďata. Stejně jako v minulém roce u nás letos hnízdilo přes 800 párů čápů, které sledovalo přes 500 dobrovolníků,“ informoval Vermouzek.

„Je skvělé, že lidé sledují čápy i letos, přestože jsme je propagovali méně, než v loňském roce celoevropského sčítání. Díky spoustě dobrovolníků vzniká unikátní databáze mapující výskyt a úspěšnost jednoho ptačího druhu, která může v budoucnu zásadním způsobem přispět k ochraně čápů i jejich prostředí,“ říká koordinátorka čapích stránek Barbora Kaminiecká.

Výskyt čápů úzce souvisí se způsobem obhospodařování krajiny. Intenzivní zemědělství v podobě obrovských lánů chemicky ošetřených monokultur a rybníky zaměřené na maximální výnos ryb jim, stejně jako mnoha dalším druhům, rozhodně nesvědčí.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

14.8.2015 14.17, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2