24. 7. 2019

Vědci začali zkoumat sucho a jeho následky

Centrum výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) zahájilo ve spolupráci s univerzitními vědci rozsáhlý mezinárodní projekt InterSucho. Informovala o tom dnes Petra Rajsnerová z CzechGlobe.

Výzkum je aktuální odpovědí na rostoucí riziko výskytu období sucha ve střední Evropě, které je nyní s velkou pravděpodobností nejvyšší za posledních 130 let. Pro region, odkázaný na obvyklé rozložení srážek během roku, jde o zcela zásadní věc.

Specialisté CVGZ spolu s vědci z Mendelovy a Masarykovy univerzity v Brně vytvořili specializovaný multidisciplinární tým, který se začal systematicky věnovat výzkumu sucha a jeho následků. Členy týmu, vedeného doc. Miroslavem Trnkou z CVGZ, jsou dva významní světoví vědci: dr. Ulf Büntgen ze švýcarského National Centre of Competence in Research (NCCR) a Swiss Federal Research Institute for Forest, Snow and Landscape (WSL), a dr. Michael Hayes z USA, ředitel National Drought Mitigation Centre. Díky nim získají mladí i zkušení vědci možnost seznámit se s know-how úspěšných zahraničních institucí.

Sucho je nebezpečný klimatický jev, který vzniká z rozličných meteorologických příčin. Vyznačuje se proměnlivou dobou trvání, různou intenzitou a rozsahem postiženého území. Může mít velmi vážné dopady na mnoho oborů lidské činnosti, jakými jsou např. zemědělství, vodní či lesní hospodářství. Intenzivní sucho při spojení s vlnami veder může ohrožovat zdravotní stav obyvatel, zvláště starších, a snižovat i celkovou výkonnost ekonomiky.

„Mnohé epizody sucha, například v Evropě v roce 2003, v Austrálii v roce 2009 nebo v USA a České republice v letošním roce ukázaly, že ani vyspělé ekonomiky nejsou před drastickými následky extrémního sucha imunní. Potvrdily také důležitost včasného varování, detailního monitoringu a předem připraveného plánu nutných opatření,“ říká doc. Miroslav Trnka. „To je hlavní důvod vytvoření specializovaného týmu, který bude schopen monitorovat a do jisté míry i předvídat suché epizody a jejich dopady. Významně tak přispěje k omezení škod, které sucho přináší jednotlivcům, firmám i celé společnosti.“

Naše voda

26.9.2012 8.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4