19. 6. 2019

Vědci z univerzit zkoumají prameny v česko-německém příhraničí

Vědci tří univerzit z Česka a Německa zkoumají vodní zdroje v česko-německém příhraničí. Informuje o tom ČTK s tím, že vědci chtějí zmapovat, vytvořit katalog s podrobným popisem a návrhy, jak je v budoucnu využít a ochránit, desítky pramenů a studánek v oblasti mezi Libercem a německou Žitavou.

O projektu ČTK informoval jeho manažer Jiří Šmída, proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní Technické univerzity v Liberci. Projekt je o to aktuálnější, že se tato oblast potýká v posledních letech s úbytkem vody v souvislosti s těžbou uhlí v polském dole Turów těsně u hranic. Do výzkumu, který potrvá tři roky, by se měli zapojit geologové, hydrologové, ekologové i odborníci z oblasti kulturní geografie, kartografie a geoinformatiky z univerzit v Liberci a Žitavě a také z České zemědělské univerzity v Praze. “Náš průzkum uskutečníme přímo v terénu. Zapojí se do něj liberečtí, pražští i žitavští vysokoškolští studenti. V horách budeme mapovat a zkoumat studánky a prameny, o kterých už víme, a současně hledat další, které zatím nikdo nepopsal a nezachytil v mapách,” popsal projekt Šmída.

Hornatá oblast česko-saského příhraničí je podle Šmída velkým množstvím pramenů a studánek typická. V životě zdejších lidí, praktickém i duchovním, hrály po staletí důležitou roli. Kvůli proměnám osídlení této oblasti se ale mnohé informace a poznatky ztratily nebo se dochovaly jen ve zlomcích. Vědci by proto uvítali pomoc veřejnosti, těch, kdo o pramenech a starých studánkách v příhraničí vědí. “Jejich pomoc bude neocenitelná,” poznamenal manažer projektu. Tipy, příběhy i další informace je možné poslat prostřednictvím stránky www.facebook.com/pramenyspojuji.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

14.4.2016 14.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30