14. 7. 2020

Vědci objevili v oceánu u Antarktidy nové živočišné druhy

U hydrotermálních průduchů hluboko v oceánu u Antarktidy vědci nafotili a natočili nové druhy podmořských živočichů a málo známý ekosystém. Informoval o tom mimo jiné zpravodajský server aktualne.cz.

Tým vedený biologem Alexem Rogersem z univerzity v Oxfordu objevil například obrovské množství krabů známých jako Kiwa pirawuda (krab Yeti), kteří souvisle pokrývali mořské dno v blízkosti jednoho z průduchů. Z těch proudí voda o teplotě přes 350 stupňů Celsia, což vysvětluje masivní přítomnost krabů, kteří jinak nedokážou přebývat ve velmi chladném prostředí. Skupina vědců také narazila na dosud neznámý druh chobotnice a vzácný druh mořské hvězdice. “Jsou to záběry jakoby z jiné planety,” uvedl Rogers. První výsledky expedice zveřejnil odborný časopis PLoS Biology.

Hydrotermální průduchy se nacházejí u středooceánských hřbetů. Ze zemské kůry jimi proudí voda obsahující minerály.„Některé živočichy, které jsme tady v Antarktidě objevili, jsme u jiných hydrotermálních průduchů neviděli. A vidět je v takovém množství je jedním slovem úžasné,” podotkl vědec.  Yeti krab má na klepetech chloupky, ve kterých si vlastně sám chová bakterie, kterými se pak živí. U průduchů ale dle průzkumů žijí i “predátorské” sedmiramenné hvězdice, které naopak ohrožují kraby. K objevům patří i neznámý typ mořské sasanky nebo korýšů-svijonožců.

„V průduších v Antarktidě zatím kvůli špatné dostupnosti badatelé příliš nezkoumali. Teprve nedávno jsme se stali dost odvážnými na to, abychom se pustili i do Antarktidy, kde dosud nikdo hydrotermální průduchy nehledal,” tvrdí oceánolog Jon Copley z univerzity v Southamptonu. Podle něj tamní rozmanitost života všechny vědce, kteří se na průzkumu podíleli, šokovala.Copley se domnívá, že studium izolovaných ekosystémů poblíž průduchů v Antarktidě může lidem pomoci objasnit způsob, jakým vznikal a šířil se podmořský život.

Průzkum vědci prováděli pomocí dálkově ovládaného podmořského přístroje Isis, schopného natáčet a fotografovat ve velkých hloubkách.

Zdroj: www.aktualne.cz

5.1.2012 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5