28. 5. 2020

Vědci z celé Evropy našli zázemí ve Vodňanech

Jihočeská univerzita přestavěla za 43 milionů korun bývalý Brokův mlýn ve Vodňanech na mezinárodní vzdělávací centrum. Připomíná to jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že centrum bylo slavnostně zprovozněno tento týden.

Do Vodňan tak podle deníku zamíří evropští vědci. Fakulta rybářství a ochrany vod zde vybudovala za 350 milionů korun nové laboratoře a včera otevřela i nově zrekonstruovaný mlýn, ze kterého je mezinárodní vzdělávací a informační centrum. Tedy zázemí pro odborníky, kteří budou ve Vodňanech experimentovat na rybách či zkoumat kvalitu vody. Novinkou je, že vědci si budou navzájem v Evropě právě specializované laboratoře půjčovat.

Fakultě se tak otevírá unikátní možnost nabídnout své laboratoře ke společným experimentům na rybách. „Kolegové z Francie, Španělska, Irska, Maďarska, Norska, Nizozemska, Velké Británie či Řecka už nemusí stavět specifické laboratoře a zázemí pro experimenty na jeseterech, racích či kaprovi ve svých zemích, ale mohou využívat prostory ve Vodňanech. Naopak naši vědci mohou využívat prostory po celé Evropě,“ řekl děkan fakulty Otomar Linhart a dodal, že taková výměna vědců bude třikrát až čtyřikrát do roka.

Vodňanské zázemí je pro evropské vědce zajímavé zejména svým vybavením laboratoří. „Jsme specifičtí tím, jaké tady chováme ryby. Tolik druhů jeseterů jako u nás nikde jinde nemají. Máme nejmodernější vybavení pro spermatologii a transfer zárodečních buněk, unikátní jsou i naše rybníčky a líhně,“ popsal proděkan pro zahraniční vztahy Vojtěch Kašpar.

V novém centru jsou nyní na konferenci projektu Aquaexcel vědci z celé Evropy. Spolupráci pochválil člen projektu Marc Vandeputte z Francie. „Můžeme si měnit zkušenosti, porovnávat svá zjištění a hlavně sdílet laboratoře,“ prohlásil. Nové prostory nabízejí kanceláře, zasedací místnosti, učebny i přednáškový sál s kapacitou 80 až 120 míst či 20 pokojů s 38 lůžky.

Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer pochválil fakultu rybářství, že je obratná v obchodních záležitostech. „Dokáže vydělat peníze na rybách, technologiích nebo jiných službách. Otevření vzdělávacího a informačního centra je posledním kamenem do celé mozaiky,“ komentoval rektor Grubhoffer.

Mlýn ve Vodňanech Původně patřil Arnoštu Brokovi a jeho rodině, která zde bělila prádlo pro celé Vodňany. V roce 1942 byl zkonfiskován, rodina násilně deportována do Terezína a následně vyvražděna v koncentračním táboře Zamošč a ve varšavském ghettu. Ještě během války byl mlýn arizován a přidělen rodině Wölflů, která sympatizovala s nacistickým režimem. Mlýn nyní Fakulta rybářství a ochrany Jihočeské univerzity přestavěla na moderní vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod. Budova byla od 50. let 20. století majetkem Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech a sloužila jako zázemí pro hospodářskou činnost či sklad krmiv a ubytovna. Oprava stála 43 milionů korun, fakulta platila 12 milionů, zbytek byl z dotace. Celkově škola do nového centra investovala přes 350 milionů korun.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto Naše voda

 

5.3.2014 9.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31