20. 9. 2020

Ve Varnsdorfu zakázal úřad kvůli suchu odběr vody z řek

Ve Varnsdorfu na Děčínsku a okolí platí kvůli suchu zákaz odběru vody ze tří řek. Lidé nesmí čerpat vodu z Mandavy, Lužničky a Chřibské Kamenice za účelem mytí aut, zalévání hřišť a trávníků či napouštění nádrží.

Je to zatím jediné místo v rámci Povodí Ohře v Ústeckém kraji, kde zákaz vodoprávní úřad vydal. Málo vody je stále také na dolním toku Labe, kde kvůli tomu nemohou plout větší lodě. Městský úřad Varnsdorf jako příslušný vodoprávní úřad vydal zákaz odběru povrchových vod, který platí do odvolání. Úřad na webu města informuje, že současné hodnoty průtoků jsou velmi nízké a potrvá-li uvedený stav, dojde ve vodních tocích ke kyslíkovému deficitu, k vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů a k ohrožení zajištění funkcí vodního toku.

Zákazy odběrů platí i v sousedním regionu na Českolipsku v Libereckém kraji. “V Ústeckém a Karlovarském kraji se nám zatím daří zvyšovat hladinu vodních toků díky vodním nádržím,” řekl dnes ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Nicméně podle něj stále hrozí, že bude průmyslovým podnikům zakázán odběr vody.

Sucho podobné letošnímu panuje přes léto podle Svejkovského už od roku 2014. Oproti jiným rokům chybí zhruba 20 až 25 procent průměrných ročních srážek. Povodí se snaží pomáhat regulací u vodních nádrží. Například u Nechranic na Chomutovsku je minimální průtok osm metrů krychlových za sekundu. “My chceme, aby tam teklo alespoň devět metrů krychlových za sekundu, na pohled to není velký rozdíl, ale při měsíčním objemu to už významný rozdíl je,” uvedl Svejkovský.

Místy až vyschlé je koryto největší české řeky. Hladina Labe v Ústí nad Labem dnes dosahovala výšky 130 centimetrů. Oproti minulému týdnu je to sice o deset centimetrů více, ale pro dopravu velkých lodí to nestačí. Ekonomická je podle rejdařů plavba při 180 centimetrech.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Ohře) Naše voda – Nina Havlová

 

13.7.2018 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4