8. 8. 2020

Ve Slavonicích proběhne panevropská konference k Evropskému zelenému pásu

V České republice se 23.–26. září uskuteční 8. panevropská konference k Evropskému zelenému pásu, jak se říká území zakonzervované přírody, které vede podél bývalé železné opony. Upozornil na to Martin Gillár z oddělení komunikace brněnské Nadace Partnerství.

Třídenní akce se zúčastní čeští i zahraniční odborníci i politici. Ta bude slavnostně zahájena podpisem Memoranda o spolupráci mezi dvěma evropskými iniciativami – Evropským zeleným pásem a Evropskou cyklistickou federací. „Cílem konference ve Slavonicích je vznik Asociace Evropského zeleného pásu, jejímž posláním bude ochrana a propagace tohoto jedinečného území,“ vysvětluje Tomáš Růžička, zástupce Evropského zeleného pásu za ČR a programový ředitel Nadace Partnerství, která se na organizaci konference podílí.

Evropský zelený pás je díky několika desetiletím bez jakéhokoliv lidského zásahu útočištěm mnoha ohrožených druhů a ojedinělým přírodním úkazem. I z tohoto důvodu vznikla v roce 2003 iniciativa Evropský zelený pás, která sdružila regionální iniciativy. „V dnešní době spojuje Evropský zelený pás 24 států a stal se páteří pan-evropské ekologické sítě. Zároveň je i symbolem přeshraniční spolupráce a společného evropského přírodního a kulturního dědictví,“ říká Růžička s tím, že na území pásu leží 40 národních parků a více než 3200 chráněných přírodních území.

Konference přivítá ve slavonickém Centre for the Future stovku odborníků a politiků, účast přislíbil náměstek  ministra životního prostředí ČR Vladimír Dolejský, Viktoria Haslerová z rakouského ministerstva životního prostředí, generální ředitel generální ředitel DG ENVI Evropské komise Karl Friedrich Falkenberg nebo berlínský europoslanec a duchovní otec Stezky železné opony Michael Cramer.

Právě Stezka železné opony je s Evropským zeleným pásem velmi úzce spjata. „Jedná se o dálkovou cyklotrasu, která vede zeleným pásem a s číslem 13 patří do mezinárodní sítě dálkových cyklistických tras EuroVelo,“ vysvětluje Daniel Mourek, viceprezident Evropské cyklistické federace ECF z Nadace Partnerství. Na celkem 866 kilometrech mezi jihomoravskou Břeclaví a západočeskou Aší Díky přeshraničním projektům byla celá trasa na českém území kompletně proznačena, nainstalovaly se na ní informační panely a odpočívky připomínající protitankové zátarasy a vydala se i sada vícejazyčných materiálů. Slavnostní otevření nově proznačeného úseku bude součástí zmiňované cyklojízdy k 25 letům pádu železné opony. V neděli 21. září na ni symbolicky vyrazí 25 českých, rakouských a německých cyklistů, otevírací ceremoniál nově proznačeného úseku EuroVelo 13 v Dolním Rakousku proběhne za účasti představitelů Jihomoravského kraje a rakouských partnerů v centru lázeňského městečka Laa an der Thaya 22. září od 12.00 hodin.

Naše voda, ilustrační foto NP Podyjí

9.9.2014 0.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6