22. 9. 2020

Ve Dvoře Králové možná opět přestanou čistit vodu

Do Labe zřejmě možná ode dneška potečou splašky. Informuje o tom Hradecký deník s upozorněním, že majitel čistírny odpadních vod, firma Evorado Import, písemně vypověděla nájemní smlouvu provozovateli, firmě WWTP, a to pro závažné porušení povinností nájemce.

„Konkrétně z důvodu porušení povinnosti hradit pronajímateli nájemné. Tato výpověď nabývá účinnosti dnem 5. dubna 2012, pokud nájemce do této doby neuhradí pronajímateli nájemné infrastrukturního majetku za měsíc březen ve výši 2 200 000 korun vč. DPH,“stojí v dopise, který na vodoprávní úřad města zaslala WWTP. Jak dále v dokumentu stojí, protože nájemce nemá tolik peněz, nemůže čistit vodu.

„Dne 24. března jsem poslal žádost majiteli čistírny, aby počkal s nájemným s tím, že situaci řešíme. Bohužel čekat nechce, protože je také tlačen svými věřiteli, a dnes o půlnoci firmě WWTP skončí nájemní smlouva. Co bude zítra nebo pozítří nevím,“ sdělil včera okolo poledního Aleš Morávek, ředitel WWTP.

„Vůbec jsme to nečekali, je to pro nás rána z čistého nebe. Už na březnovém jednání na ministerstvu zemědělství jsme ale avizovali, že by mohlo k uzavření čistírny dojít, a proto i nadále usilujeme o stavbu vlastní,“ upozornil místostarosta Jan Bém. Pokud by však WWTP čištění odpadních vod zastavila, byl by to pro Dvoráky opravdu problém a to nejen v tom, že by do Labe opět začaly téct výkaly a řeku znečišťovaly. Podle Bémových informací totiž majitel ČOV, Evorado Import, nemá nasmlouvaného žádného nového provozovatele. „Informovali jsme se na krajském úřadě a tam žádná žádost podána není,“ uvedl Jan Bém.

Podle Aleše Morávka ale Evorado Import velmi intenzivně shání nového provozovatele, který mu zajistí příslušné finance.„Smluvně zavázaného však dosud nikoho nemá,“ přiznal. Podle Morávka zatím Vodoprávní úřad veřejnou službu nařídit nechce. „Podle jeho mínění asi ještě nenastala správná doba, kdy bychom oficiálně ztratili schopnost čistit. Ale to se stane o půlnoci,“ podotkl včera.

Dvůr Králové se se současnou situací nechce smířit. „Všechny dokumenty, které jsme ke kauze měli, i z dřívější doby, jsme rozeslali na dotčené úřady a orgány. Je třeba, aby se nyní o vyřešení problému postarala státní správa, protože na to jsme krátcí,“ konstatoval místostarosta Jan Bém.

Jak se situace bude nadále vyvíjet, pokud čistička přeruší provoz, nechtěl předjímat ani Martin Klingr, pracovník Oblastního inspektorátu ČIŽP Hradec Králové. „Zatím náš úřad nemá ověřenou zprávu o tom, že došlo k vypovězení nájemní smlouvy ze strany vlastníka čistírny odpadních vod. Poté budeme postupovat tak, jak nám nařizují zákony. Tento případ je zcela ojedinělý a to nejen v našem kraji, ale i v celé republice,“ uvedl Imrich Dioszegi, tiskový mluvčí královéhradeckého krajského úřadu.

Zdroj: Hradecký deník

6.4.2012 8.09, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4