6. 8. 2020

Ve čtvrtek startuje Mezinárodní filmový festival EKOFILM

V pořadí již 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu EKOFILM, jehož pořadatelem je Ministerstvo životního prostředí (MŽP), proběhne ve dnech 3. až 5. prosince v Brně. Připomíná to Blanka Kramolišová z oddělení propagace festivalu.
Filmový i doprovodný kulturní program na diváky čeká v sále Bakala, v Místodržitelském paláci, v kině Art a Scala. Promítat se bude celkem 90 filmů z celého světa a proběhne na 20 doprovodných akcí, konkrétně řada výstav a také besedy se známými osobnostmi filmu a kultury. Hlavním tématem letošního ročníku jsou odpady.

Píseň moře, Samara, Landfill Harmonic, Gorily v mlze, Muž, který sázel stromy – to jsou jen některé filmy, které budou diváci moci spatřit na letošním festivalu věnovaném ekologii. Ten se ponese nejen ve znamení premiér filmů s environmentální tematikou a ochranou kulturního a přírodního dědictví a s úplně novou dramaturgií, ale navštíví ho i řada významných osobností – porotci mezinárodní soutěže John Zerzan, Alice Parman, Francesco Aber, Jan W. Jongepier či Thomas Toivonen. Besedovat budou návštěvníci s Václavem Bělohradským, Hanou Liborovou a dalšími osobnostmi. Prezidentem festivalu se stal Ladislav Miko. Tento významný odborník na oblast životního prostředí a bývalý ministr životního prostředí je respektovanou osobností u nás i v Evropě.

Letošní ročník bude doplněn i řadou výstav: Novou Guineou cestovatele Rudolfa Švaříčka, která v prostorách sálu B. Bakaly již probíhá, Bránou recyklace, kterou dodal partner festivalu společnost EKO-KOM, výstavou MŽP Národní parky či tematickou expozicí Odpady jsou zdroje, kterou zapůjčil hlavní partner MFF EKOFILM, společnost SITA.

Proč jsou tématem letošního ročníku festivalu právě odpady a jejich třídění, shrnuje náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž: „V České republice od letošního roku platí povinnost třídit kromě standardních komodit, jakými jsou papír, plast, tetrapak či sklo, nově i kovy a bioodpad. Ministerstvo životního prostředí považuje za důležité lidem ukázat, že odpady mohou být i významnou surovinou. Když už je vytvoříme, měli bychom je umět v maximální míře i využít. Čím méně odpadu skončí na skládce či ve spalovně, tím lépe pro naše životní prostředí,“ zdůrazňuje Smrž.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.11.2015 8.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5