10. 7. 2020

Ve čtvrtek startuje v Brně další ročník filmového festivalu EKOFILM

Od čtvrtka do soboty bude Brno hostit třiačtyřicátý ročník mezinárodního filmového festivalu EKOFILM, který pořádá Ministerstvo životního prostředí. Připomíná to mluvčí festivalu Martin Gillár.

Dramaturgický tým vybral do soutěžní části celkem pětadvacet filmů z celkového počtu dvou a půl tisíce přihlášených. Filmy se představí ve třech tematických kategoriích, z nichž vzejdou držitelé Hlavní ceny ministra životního prostředí Richarda Brabce a Ceny prezidenta festivalu Ladislava Mika. Hlavním místem festivalových projekcí bude brněnské kino Scala. Festival otevře již ve středu v podvečer koncert skupiny N.O.H.A. na Moravském náměstí.

Letošní ročník festivalu přináší novinky i v soutěžních kategoriích. Snímky tak budou letos nově soutěžit také v sekcích Krásy přírody a České, slovenské a středoevropské filmy. „Soutěžní sekce Krásy přírody ukáže, kde všude může příroda skrývat krásu a jak maličký kousek často stojíme od jejího zmizení,“ říká vedoucí dramaturg Petr Horák, který společně se svým týmem vybral do této kategorie celkem sedm filmů, mezi nimi tři zástupce italské produkce a po jednom z Mexika, Kanady, Franci a Koreje.

Soutěžní sekce Českých, slovenských a středoevropských filmů se střední Evropě věnuje paradoxně velmi málo. „Snímky se dívají spíše svým středoevropským pohledem za hranici našeho domácího prostoru. Ať už to jsou změny celé naší Země ve filmu Pohyby, záchranu vymírajícího hmyzu na Dunaji ve film Operace Jepice nebo osamělá cesta etiopské vlčice po střeše Afriky ve filmu Megeti,“ popisuje Horák.

Sekce krátkých filmů přináší rozmanitou přehlídku různých přístupů a pohledů na environmentální témata. Od animovaných utopických představ o znečištěných městech budoucnosti ve snímku Metropolis, přes meditativní nálady za polárním kruhem ve filmu Pod bodem mrazu až po portréty dávno zapomenutých civilizací jménem Latmos.

Soutěžní filmy bude hodnotit porota, ve které zasednou české i zahraniční osobnosti nejen z filmové branže. Mezi nimi budou i dvě hlavní jména letošního festivalu – švédský fotograf a držitel mnoha zahraničních cen Staffan Widstrand a profesor Univerzity v Michiganu Andrew Hoffman. „Staffan je skutečná fotografická špička a já si velmi vážím toho, že přijal naše pozvání na Ekofilm,“ říká prezident festivalu Ladislav Miko. Andrew Hoffman je zase hvězda environmentální sociologie – je autorem více než stovky odborných článků a čtrnácti knih.

Kromě nich se v roli porotců objeví například známý cestovatel Rudolf Švaříček, slovenský geograf a držitel Ceny Josefa Vavrouška Mikuláš Huba, režisér David Sís, lektorka Blažena Hušková, kameraman a režisér dokumentárních a cestovatelských filmů Martin Čech, historik přírodních věd Karel Stibral a filmař Jan Svatoš.

Naše voda, foto (ročník 2016) EKOFILM

3.10.2017 13.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2