2. 7. 2020

30.12.2018 17.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

VAS: Spor s Jihlavou o provozování se týká jen části vodovodů

Vodárenské akciové společnosti (VAS) podle dnešního vyjádření končí s letoškem povolení k provozování malé části vodovodů a kanalizací na území Jihlavy. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

U zbývající infrastruktury v Jihlavě povolení pro VAS trvá a její provozování je i po 1. lednu 2019 zajištěno bez problémů, uvedla dnes firma na webu. Jihlavská radnice v sobotní tiskové zprávě uvedla, že majetek, u něhož končí VAS právo k provozování, převezmou zástupci města s Novým rokem. Podle dnešního upřesnění jihlavské primátorky Karolíny Koubové jde o šest vodohospodářských objektů.

Náměstek jihlavské primátorky Jaromír Kalina řekl ČTK, že to ale není malý majetek. “Ten majetek je za 341 milionů korun v pořizovací hodnotě a je na něj připojeno skoro 11.000 lidí,” uvedl k infrastruktuře, jejíž provoz by měla městská firma převzít 1. ledna. V Jihlavě žije celkem 50.700 lidí.

Situace je důsledkem šestiletých sporů o vypořádání vodohospodářského majetku mezi Jihlavou a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Jihlava ze svazku obcí vystoupila s koncem roku 2012. Jak dnes uvedla VAS, větší část vodovodů a kanalizací, a také úpravna vody v Hosově a čistírna odpadních vod v Jihlavě, je pořád ve vlastnictví svazku. Povolení pro VAS provozovat majetek svazku trvá, uvedla vodohospodářská firma.

Městem zřízená společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK ) podle Kaliny převezme 1. ledna na základě předběžného opatření provozování u takzvaného majetku s právem hospodaření, jehož vlastnictví je právně dořešeno. Zahrnuje vodárenskou infrastrukturu v částech města Zborná a Popice, čistírnu odpadních vod ve Vysoké a tři přečerpávací stanice ve městě. U zbylé části jihlavské vodohospodářské infrastruktury doposud spravované svazkem podle náměstka ještě probíhá správní řízení nebo soudní spor.

Vyjádření VAS a města k okolnostem kolem provozování části objektů od 1. ledna 2019 se liší. Podle sobotní tiskové zprávy radnice VAS nepřistoupila na návrh přechodné dvouleté smlouvy a městu hrozila i uzavřením dodávek vody, pokud nebude akceptovat její podmínky. Provozováním této části infrastruktury podle radnice pověřil městskou firmu JVAK jihlavský magistrát.

“Vodárenská akciová společnost, a.s., nikdy nikomu nehrozila uzavřením dodávek vody, natož aby dodávky pitné vody podmiňovala uzavřením údajně pro město nevýhodné smlouvy,” prohlásila dnes firma. Zároveň uvedla, že některé části Jihlavy jsou zásobovány z vodojemů, do nichž se musí voda dovážet. Od ledna by to VAS podle svého vyjádření nemohla dělat bez úředního rozhodnutí, které by jí to dovolovalo nebo ukládalo. Příslušné rozhodnutí jihlavského magistrátu v této věci prý firma zatím nemá.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

30.12.2018 17.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2