26. 8. 2019

Z valašských toků mizí voda, rybáři sčítají škody

Dlouhotrvající sucho nepůsobí problémy jen zemědělcům. Problémy hlásí také rybářské spolky. Píše o tom Valašský deník s tím, že klesající hladina vody v potocích, říčkách a řekách vede k většímu úhynu ryb.

„V letošním roce je situace opravdu závažná. Podmínky pro rybolov zdaleka nejsou ideální,“ informoval František Filák, feederový závodník a člen Místní organizace Českého svazu (MO ČRS) Osobně vynechává rybaření na Bečvě, Vláře nebo Dřevnici. Ze stojatých vod si záměrně nevybírá Lačnovské rybníky. „Ve všech jmenovaných je vody tak málo, že by rybaření v nich bylo neetické,“ podotkl. Tragickou situaci potvrdil předseda MO ČRS Valašské Meziříčí Vojtěch Macháň. „Například na Zašovském potoku hladina klesla tak, že se ryby plácají po mokrých kamenech. Nemají tam žádnou tůňku, do které by se ukryly,“ posteskl si. Právě zašovský tok je tokem chovným. „Máme tam malé potoční pstruhy. Kdyby uhynuli, byla by to obrovská škoda,“ netajil. Hladina Bečvy rovněž ustupuje, zásadnější problémy ale zatím nenastaly. „V Bečvě zatím bez úhynů, situaci sledujeme a v případě nutnosti vyhlásíme zákaz lovu,“ dodal Macháň.

Předseda vsetínského svazu Josef Tymrák uvedl, že v jejich revíru docházelo k úhynům ryb především na začátku tropického období. „Způsobila je jednak vysoká teplota vody, jednak větší výskyt řas,“ vysvětlil. Situace s vodou v tocích je závažná, podle Tymráka za ní ale nestojí jen dlouhodobé sucho. „Že nepršelo, se stávalo i dřív, ale na rozdíl od dneška měla příroda zásoby vláhy. Potoky byly jiné než teď.“ Vinu připisuje neúctě k přírodě, odvádění vody z krajiny a nešetrné regulaci vodních toků, především betonování koryt.

Petr Chmelař, mluvčí společnosti Povodí Moravy, která má správu vodních toků v povodí Moravy na starosti, tato tvrzení odmítá. „V současné době se naopak vracíme čím dál častěji ke zpřírodnění vodních toků, ke kterému nás vede právě sucho,“ reagoval.

Zdroj: Valašský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

22.8.2017 7.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1