22. 10. 2018

VaK Zlín zmodernizuje čistírnu odpadních vod v Kašavě

Společnost Vodovody a kanalizace Zlín (VaK Zlín) pokračuje v obnově vodárenské infrastruktury a ochraně životního prostředí a vodních zdrojů v regionu. Informovalo o tom dnes mediální oddělení společnosti.

VaK Zlín tak za 35 milionů korun zmodernizuje čistírnu odpadních vod v obci Kašava v blízkosti vodní nádrže Slušovice. Vzroste nejen kvalita vypouštěné vody, ale i kapacita čistírny. Investice nijak neovlivní cenu vodného a stočného, neboť ji celou financuje Moravská vodárenská nad rámec běžného nájemného. „Ekologie a ochrana životního prostředí jsou pro nás vždy prioritou. V případě čistírny odpadních vod Kašava to platí dvojnásob. Leží totiž nad vodní nádrží Slušovice, která je jedním z klíčových zdrojů pitné vody pro východní část Zlína,“ hodnotí význam investice předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. Modernizace přinese nové mechanické čištění, úpravu kalového hospodářství a biologického čištění včetně nové dosazovací nádrže a moderní řídicí systém ČOV propojený s centrálním dispečinkem ve Zlíně.

„Čistírna v Kašavě již nedostačovala kapacitně. Maximální potenciální průtok proto navyšujeme z dvaceti na padesát litrů vody za vteřinu. Zvyšujeme také kvalitu vyčištěné vody vypouštěné do potoka Ostratka a dešťové vody směřující do řeky Dřevnice. Důraz klademe zejména na odbourání dusíkatého znečištění a fosforu a na snížení zápachu pomocí dezodorizačních filtrů,“ dodává Březík. Obec Kašava má 897 obyvatel, na ČOV je jich napojeno 833, tedy více než 90 procent.

„S vedením VaK Zlín jsme se rozhodli navázat na projekt v Luhačovicích, kde jsme do rekonstrukce čistírny odpadních vod z vlastních zdrojů investovali 45 milionů korun, a zafinancovat modernizaci čistírny v obci Kašava,“ říká k investici generální ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard. „Za proinvestovaných 35 milionů korun dokážeme v Kašavě více než zdvojnásobit kapacitu čistírny, zmodernizovat čisticí postupy a technologie i vybudovat moderní řídicí systém,“ dodává Bernard.

Celá rekonstrukce čistírny odpadních vod v Kašavě, kterou vlastní společnost VaK Zlín, bude financována z vlastních zdrojů Moravské vodárenské, a nijak tedy neovlivní cenu vody v regionu.

 

Zdroj a logo: VaK Zlín

12.4.2018 8.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >