30. 5. 2020

VaK Zlín vyjednal s Moravskou vodárenskou zvýšení nájmu o 20 mil

Vedení společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín vyjednalo s Moravskou vodárenskou zvýšení nájemného o 20 procent, tedy z téměř 108 na 128 milionů korun ročně. Moravská vodárenská má s VaK uzavřenou smlouvu o využívání infrastruktury do roku 2034, zvýšení nájemného by mělo VaK Zlín přinést 380 milionů korun. Jde o významné posílení zdrojů na investice do infrastruktury, řekl ČTK předseda představenstva VaK Svatopluk Březík. Růst nájemného však podle něj nebude mít negativní vliv na cenu vody.

Moravská vodárenská je součástí skupiny Veolia Voda. VaK většinové vlastní města a obce, největším akcionářem je Zlín.

Dodatek k provozní smlouvě nyní dokončují právníci. “Podpis předpokládáme na přelomu října a listopadu,” uvedl Březík. Někteří menšinoví akcionáři VaK si po poslední říjnové valné hromadě stěžovali na nedostatek informací. “Jediný starosta z řad akcionářů projevil před valnou hromadou zájem o další informace, které byly k dispozici. Navíc byl zorganizován ekonomický seminář, kde jsme o dodatku a podrobnostech diskutovali. Na valné hromadě byla prezentace o principech dodatku, byly zdůrazněny změny, které budou v dodatku zapracovány,” uvedl Březík. Valná hromada doporučila uzavření dodatku 86 procenty přítomných hlasů.

Peníze získané zvýšením nájemného půjdou podle Březíka na obnovu infrastruktury. “Je zpracován investiční plán na dalších deset let, kdy počítáme s investicí do infrastruktury jedna miliarda korun,” uvedl. V plánu je například rekonstrukce úpravny vody Tlumačov, rekonstrukce čistírny Kašava, Brumov-Bylnice či napojení vodovodu Vysoké pole, Drnovice nebo Újezd. Letos VaK proinvestuje rekordních 50 milionů korun.

Někteří menšinoví akcionáři poukazovali také na zvýšení odměn členům orgánů VaK, podle starosty Želechovic nad Dřevnicí Michala Špendlíka získají členové představenstva a dozorčí rady téměř o dva miliony korun ročně navíc, celkem 4,7 milionu korun. Podle Březíka na valné hromadě žádný protinávrh nezazněl, zvýšení odměn souvisí s nároky kladenými na členy orgánů VaK. “Je třeba vyjít ze současného neutěšeného právního stavu, řešení řady problémů, trestních oznámení a podobně. Ale zejména jiná kvalita řízení společnosti, otevřený přístup k informacím o společnosti,” uvedl Březík. Nové vedení je ve Vak osm měsíců.

Kritika stavu vodárenství na Zlínsku patřila k hlavním předvolebním tématům před komunálními volbami ve Zlíně. Řada subjektů kritizovala provozní model, který funguje od roku 2004, kdy infrastrukturu vlastní VaK, provozuje ji však společnost Moravská vodárenská, která je součástí skupiny Veolia Voda. Někteří upozorňují na to, že model je pro město nevýhodný, velká část zisku jde soukromé společnosti. Věc se řeší v soudních sporech. Největší podíl akcií mají města a obce, největším akcionářem je Zlín se 46,25 procenty. Za vodné a stočné se letos na Zlínsku platí 86,12 koruny.

Zdroj: ČTK

18.10.2015 0.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31