11. 8. 2020

VAK Náchod chystá investici půl miliardy do vodojemů a přivaděče

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) začala připravovat investici až půl miliardy korun do rozšíření vodojemů a rekonstrukce hlavního vodovodního přivaděče. ČTK to řekl ředitel vodáren Dušan Tér.

Stavba by měla významně zvýšit stabilitu dodávek vody pro Náchodsko a také pro Hradecko.  VAK Náchod zásobuje vodou 78.000 obyvatel okresu, jako hlavními vlastníky jsou města. Součástí projektu je několik staveb. Vodárny chtějí především rekonstruovat 16,5 kilometru dlouhou část potrubí hlavního přivaděče o průměru půl metru, kterým proudí voda z Polické křídové pánve do Náchoda a dál na Hradecko. Jde o nejstarší úsek přivaděče mezi Vysokou Srbskou a Náchodem. Dalšími důležitými stavbami budou vodojem o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě a ztrojnásobení objemu vodojemu ve Vysoké Srbské na 4500 metrů krychlových.

“Projekt má velký nadregionální význam. Zajistí jistotu a stabilitu dodávek vody pro Náchod, Nové Město nad Metují a Českou Skalici,” uvedl Tér. V budoucnu se díky této investici bude moci na soustavu náchodských vodáren napojit i Červený Kostelec, který má nyní vlastní vodárenskou soustavu. Zvýší se i jistota dodávek pro hradecké vodárny, které nemají dostatek vlastních zdrojů vody a vodu z Náchoda tradičně kupují. Přivaděč vybudovaný před desítkami let je součástí Vodárenské soustavy východní Čechy, která propojuje Náchodsko, Hradecko, Pardubicko a Chrudimsko.

Jako první by se měl začít stavět vodojem pro dvacetitisícový Náchod, který by také v době rekonstrukce přivaděče dokázal vykrývat případné přerušení dodávek. “Nyní má Náchod ve vodojemech zásobu vody na 1,2 dne, v budoucnu by to měly být téměř tři dny,” řekl Tér.

Hlavním zdrojem financování projektu by měly být dotace od státu a z EU. Menší část by měly tvořit vlastní zdroje vodáren. Vlastní stavební práce na prvních objektech by mohly podle Téra začít v roce 2018 a vše by mohlo být hotové do roku 2026. Na přípravě stavby a získání dotací budou vodárny podle dnes podepsané smlouvy spolupracovat s projektovou a poradenskou společností Dabona.

Loni vodárny do staveb investovaly 79 milionů korun, dalších deset milionů korun daly do strojních investic. Hlavními akcemi loni bylo dokončení kanalizace ve Zbečníku a výstavba nového provozního střediska v Broumově. Na investice firma dává i své zisky, dividendy nevyplácí. Loni zisk vodáren činil 23 milionů korun při tržbách 218 milionů korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

1.7.2016 2.53, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5