13.4.2023 10.54, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
V Železných horách se daří navracet do krajiny přirozené toky i mokřady
Více než 40 odborníků na vodní ekosystémy z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstva životního prostředí se nedávnio během terénního výjezdu do Železných hor přesvědčilo, jak zásadní pro návrat vody do krajiny je odstraňování starých melioračních děl a revitalizace vodních toků.
Seznámili se s revitalizací bývalé střelnice lidových milicí u Kochánovic v evropsky významné lokalitě Kochánovické rybníky a tůně a s revitalizací pramenné části přítoku Dlouhého potoka v přírodní rezervaci a evropsky významné lokalitě Maršálka, kde se právě pracuje na zrušení odvodňovací funkce systematické meliorační drenáže, uvádí AOPK.
Součástí obou projektů jsou kromě rušení meliorací na plochách několika hektarů (kompletní vykopání hlavníků v celé trase a zhutnění rýh po nich a bodové přerušení bočních drénů jílovým těsněním) další speciální opatření – budování tůní, líhnišť, zimovišť, plošné strhávání drnu, tvorba protierozní meze či návštěvnické infrastruktury.
Obě akce jsou podpořeny z Operačního programu Životní prostředí a nacházejí se na pozemcích ve vlastnictví státu s příslušností k hospodaření AOPK ČR.
Třetí navštívenou lokalitou byla zdařilá revitalizace Debrného potoka u Nasavrk. Tento projekt byl dokončen již v roce 2019 taktéž s podporou Operačního programu Žívotní prostředí. Investorem byly Lesy ČR s. p.
Zdroj a foto: AOPK
13.4.2023 10.54, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajiněAktuality

Čeští vědci potvrdili masivní přemnožení invazního sumce v jižním Španělsku
Akt. 17.6.2025 10.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Rozmanitost dřevin zvyšuje jejich schopnost přizpůsobit se změnám
Akt. 17.6.2025 8.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy