17. 9. 2019

ÚS nařídil znovu rozhodnout o valné hromadě VaK Zlín

Nejvyšší soud (NS) chyboval ve složitém právním sporu o platnost valné hromady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (Vak Zlín). Nerozpoznal otázku zásadního právního významu.

Ústavní soud (ÚS) mu proto případ vrátil k novému projednání a rozhodnutí. Soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková zdůraznila, že povinností NS je sjednocovat judikaturu v případech, kdy justice rozhoduje rozkolísaně.

Pokud NS nerozpozná závažnost určité věci a odmítne se spornými právními otázkami zabývat, jde podle Šimáčkové o protiústavní pochybení a selhání NS jako sjednocovatele judikatury. “Tato jeho role totiž nutně předpokládá, že NS je schopen – a ochoten – identifikovat otázky zásadního právního významu a náležitě je zodpovědět,” uvedla Šimáčková.

Ústavní stížnost podala frýdecko-místecká společnost Compas Capital Consult a také město Otrokovice jako akcionáři společnosti Vodovody a kanalizace Zlín. V předcházejícím řízení u soudů firma i město žalobou navrhovali vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady, jež se uskutečnila v březnu 2006. Poukazovali například na údajně neplatné zastoupení některých obcí na valné hromadě, a to kvůli nemožnosti řetězení plných mocí.

Krajský soud v Brně návrh stěžovatelů zamítl, Vrchní soud v Olomouci rozhodnutí potvrdil. Následné dovolání NS odmítl jako nepřípustné pro absenci otázky zásadního právního významu, což byla podle ústavních soudců chyba. Se spornými právními otázkami se NS náležitě nevypořádal, u některých odkázal na svá starší rozhodnutí, která však na případ zcela nedopadala. Dalším otázkám se zcela vyhnul.

“Podle ÚS však právě tyto otázky jsou nejen navýsost právními, ale navíc nesou i zásadní právní význam, a to už proto, že NS se jimi ve své judikatuře dosud nezabýval a soudy nižších stupňů v jejich posuzování nejsou jednotné,” uvedla Šimáčková.

Vodovody a kanalizace Zlín jsou akciová společnost, která vlastní infrastrukturu na Zlínsku. Největší podíl majetku ve formě akcií drží města a obce v okrese. Majoritním akcionářem je Zlín. Prostřednictvím jedné akcie se zvláštními právy zajišťuje svůj vliv i stát.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Bizi

13.10.2014 17.41, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6