6. 8. 2020

Úpravna vody Želivka mění provozovatele

Největší a nejmodernější úpravna vody pro hlavní město Prahu – úpravna vody Želivka, mění svého provozovatele. Portálu Naše voda to sdělilo vedení akciové společnosti Úpravna vody Želivka, která úpravnu vody vlastní.

To se rozhodlo neobnovit smlouvu s dosavadním provozovatelem Pražskými vodovody a kanalizacemi ze skupiny Veolia a svěřit svůj vodohospodářský majetek do správy a provozování vlastní dceřiné společnosti Želivská provozní s.r.o.  „Hlavním impulsem k této změně bylo vypršení smlouvy s PVK a zároveň snaha akcionářů získat přímou kontrolu nad finančními prostředky,“ říká jednatelka Želivské provozní Jana Černá. Podle jejích slov se pro konečné odběratele pitné vody nic nezmění, ale majitelé Želivky, tedy především hlavní město Praha a další desítky obcí zásobované z tohoto vodního zdroje, budou napřímo rozhodovat o investicích do obnovy a rozvoje tohoto strategického vodního díla.

„V praxi to znamená, že provozovatel bude, v zastoupení své mateřské společnosti při stanovování ceny vody, velice pečlivě hledat rovnováhu mezi vývojem ceny vody tak, aby na jedné straně nezvyšovala nepřiměřeně životní náklady koncových spotřebitelů, na druhé straně aby byly generovány dostatečné finanční zdroje na obnovu infrastrukturního majetku a jeho další rozvoj,“ popisuje pak faktické dopady změny Jiří Rosický.

K výše uvedeným změnám se majitelé rozhodli i z toho důvodu, že Želivku čeká v nedaleké budoucnosti poměrně rozsáhlá modernizace, která zaručí, že pitná voda pro Prahu, část Středních Čech a Vysočiny zůstane i nadále vysoce kvalitní.

Želivská provozní převezme provoz Želivky 6. listopadu tohoto roku. Jedná se o stoprocentní dceřinou společnost Úpravny vody Želivka a.s., která je dnes personálně a technicky připravena provoz převzít a zabezpečit nepřerušenou dodávku pitné vody všem odběratelům a to ve všech předávacích bodech, včetně vodojemu Jesenice I pro Hlavní město Prahu. Vedení společnosti má pro rok 2014 naplánováno vyrobit 84 milionu metrů krychlových pitné vody a podle současných kalkulací se nebude cena vody zvyšovat o víc než koeficient inflace.

Podíl Želivky na zásobování Prahy pitnou vodou je v současné době zhruba 73 %. Úpravna vody Želivka zásobuje pitnou vodou i oblasti Středočeského kraje a kraje Vysočina. Maximální výkon Želivky je až 6 900 litrů pitné vody za sekundu. Běžně užívaným výkonem 3 100 litrů za sekundu je úpravna vody Želivka nejen největší v České republice, ale řadí se i k největším v Evropě. Pitnou vodu přivádí do Prahy přivaděč dlouhý 51, 97 kilometrů s průměrem 2,64 metru. V provozu je Želivka od roku 1972.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

25.9.2013 18.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5