24.4.2017 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy
O uplynulém víkendu se v ČR vylíhla první letošní čápata
I přes pošmourné počasí uplynulého víkendu se v sobotu na hnízdě v Dubném vylíhla první letošní čápata. Informovala o tom dnes Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické s tím, že hned následující den se na mapě čapích hnízd rozsvítil druhý žlutý puntík, označující mláďata na hnízdě v Chebu.
„Hnízdo v Dubném patří díky webkameře dlouhodobě k podrobně sledovaným hnízdům,“ uvádí Dobruská, která program Čapí hnízda koordinuje. „Samec, podle odečteného kroužku původem z Německa, se na jaře vrací mezi prvními. Není tedy divu, že nejen první vejce, ale nyní i první mládě je právě z Dubného,“ pokračuje Dobruská. První ze čtyř vajec snesl dubenský pár 18. března a po 34 dnech se dočkal potomků. Během inkubace (doby sezení na vejcích) museli rodiče nejen vejce pečlivě zahřívat, ale i chránit. „Hnízdo několikrát napadl cizí čáp. Pokud by ho pár neubránil, hrozilo vyházení vajec z hnízda vetřelcem. To se naštěstí nestalo,“ dodává koordinátorka programu. Nyní jsou na hnízdě již tři mláďata.
Pokud někoho zajímá hnízdění čápů, najde na stránkách Čapí hnízda mapu a na ní více než 1300 hnízd čápů. Zadejte název obce a rozklikněte „své hnízdo“. Najdete zde podrobné informace o průběhu hnízdění. „Pokud je hnízdo značeno šedou barvou, zatím ho letos nikdo nekontroloval. Vydejte se na vycházku a zkontrolujte, zda je hnízdo obsazené! Zapojíte se tak do sledování hnízdění čápů a krásný zážitek vám bude odměnou. Nezapomínejte kontrolovat hnízda a pečlivě sledovat webkamery, abychom získali co nejpřesnější datum vylíhnutí dalších čápat. Snad už se počasí uklidní a mláďatům usnadní start do života, nabádá Dobruská.
O projektu Jaro ožívá, kde sledujeme s dětmi přílet čápů
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavého ptactva. Klíčovou součástí je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
24.4.2017 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy