26. 5. 2020

Unie chce zakázat dovoz ryb z Thajska

Evropská unie může už brzy zakázat dovoz ryb z Thajska. Informují o tom Hospodářské noviny s tím, že podle Bruselu Thajsko nedostatečně bojuje s nelegálním rybolovem, který poškozuje nejen trh s rybami, ale také udržitelnost rybích populací v oceánu.

Thajsko je po Číně a Norsku třetím největším exportérem ryb a do osmadvacítky evropských zemí loni vyvezlo ryby zhruba za 575 milionů eur. Kvůli nedostatečné kontrole a potírání ilegálního rybolovu chce teď ale unie dovoz ryb zakázat. Podle Evropské komise je satelitním monitorovacím zařízením vybaveno pouze 100 ze 45 tisíc rybářských lodí. Komise proto už v dubnu tohoto roku Thajsku udělila „žlutou kartu“. Ta má sloužit jako varování, že úřady nepracují dostatečně, a pokud Thajsko své praktiky do šesti měsíců nezmění, může unie udělit „červenou kartu“, tedy obchodování zakázat.

„Naléhám na Thajsko, aby se připojilo k Evropské unii v boji za udržitelný rybolov. Pokud neudělá významné kroky proti nelegálnímu rybářství, musí očekávat následky,“ uvedl tehdy eurokomisař pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenu Vella.

Evropská unie už takto zakázala dovoz ryb z Belize, Guineje, Kambodže a Srí Lanky. Obchodování s Belize unie loni opět povolila poté, co tamní úřady potřebné kroky k potírání nezákonného rybolovu podnikly.

Do sporu mezi unií a Thajskem se teď přidal i Evropský parlament. Ten od komise požaduje, aby se ilegální rybolov a především také otrocká práce na lodích staly prioritou diplomatických a obchodních vztahů s Thajskem. „Naprosto podporuji kroky, které už EU udělala, a budu podporovat vystavení, červené karty‘ pro Thajsko, pokud se situace nezmění,“ řekl serveru Euractiv španělský europoslanec Gabriel Mato, který zasedá ve výboru pro rybolov a dohlíží na vyjednávání dohody o volném obchodu unie s Thajskem.

V thajském rybářském průmyslu pracuje více než 300 tisíc lidí. Mnoho mladých mužů především z Barmy pak nezákonně za otrockých podmínek. Barmánci totiž hledají v Thajsku práci na stavbách nebo farmách. Překupníci je ale často na práci jen nalákají a pak je odvezou na odlehlé místo a prodají rybářům. Ti je vezmou na loď, kde pracují i 20 hodin denně. Mnozí z nich se nedostanou na pevninu i několik let, takže útěk je téměř nemožný.

„Když jsme udělali něco špatně, byli jsme biti tak dlouho, dokud jsme neztratili vědomí,“ popsal život na moři stanici Channel 4 jeden z Barmánců, kterého se díky neziskové organizaci podařilo zachránit.

Zdroj: Hospodářské noviny, ilustrační foto archiv Naše voda

27.7.2015 10.53, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31