5. 6. 2020

Umíte si připravit jesetera?

Český národ konzumentů kaprů, případně pstruhů, se většinou nedostane k možnosti připravit si pokrm z jiných sladkovodních ryb. Jako například z jesetera. Redakce portálu Naše voda si ale konzumaci vyzkoušela – a dlužno říci, že ryba je to velice chutná.

Zejména proto, že patří spíše k tučnějším rybám, a tuk je, jak známo, nositelem chuti. Některá úskalí však příprava jesetera přináší – především dilema, zdali jej stahovat z poměrně tlusté kůže, nebo zdali jej spolu s kůží konzumovat. Ideálním řešením se nicméně ukazuje, jesetera tepelně opracovat (upéct) i s kůží, aby chuťové látky v ní obsažené pronikly do masa. Následně ale kůži před konzumací stáhnout, neboť ta je prorostlá základy šupin, které nejdou oškrábat. V případě větších kusů je ale třeba stáhnout kůži ještě před pečením, poměrně velké množství podkožního tuku může totiž při intenzivnějším tepelném opracování vykonat spíše medvědí službu – při přepálení nevydává zrovna libou vůni, a navíc může přepálený tuk při průniku do masa ovlivnit nežádoucím způsobem jeho konečnou chuť.

Přestože rybí recepty jsou doménou spíše facebookové verze portálu Naše voda, vzhledem k exotičnosti konzumaci jesetera dáváme vyzkoušený recept k dispozici i čtenářům této webové stránky tak, jak je popsán na naší facebookové stránce.

Jeseter pečený na másle

Jesetera vykucháme, odřízneme hlavu a ocas, nestahujeme. Pokud je dlouhý, přeřízneme ho na polovinu. V pekáčku ho osolíme, posypeme mletým kmínem, v másle rozpustíme trochu grilovacího koření a tím rybu polejeme. Troubu předehřejeme, v pekáči jesetera mírně podlijeme vodou a pečeme asi 20 minut. Hřbetní ploutev se vypeče do křupava, je to pochoutka. Rybu občas přelijeme vypečenou šťávou.

Je zajímavé, že jeseter nemá téměř kosti, v zadní polovině těla vůbec. Kůži nejíme, je řídce prorostlá šupinami, které nelze seškrábat a nejdou jíst. Kůži lze ale bez problémů po upečení sloupnout anebo vyjíst maso až ke kůži. Je vhodnější kůži ponechat, dodá masu chuť, šťavnatost a ryba se nerozpadá. To však platí, jak již bylo řečeno, jen v případě menších kusů, do jednoho metru.

Z jesetera nám zbude páteř, v přední části je pár kostiček, zadní část má místo páteře jen měkkou chrupavku (je jak guma) a je zcela bez kostí. Maso jesetera je bílé, tučné a patří mezi nejlepší rybí maso vůbec.

Z jeseteří hlavy, ocasu a vnitřností můžeme uvařit výbornou rybí polévku.

Naše voda, facebook Naše voda

 

7.5.2013 9.26, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5