23. 9. 2018

Uherské Hradiště je již chráněno před povodněmi, také ryby z Havaje neuhynou

Jarní tání už Uherské Hradiště a Staré Město neohrozí. Jak totiž informoval server idobryden.cz, protipovodňová opatření na ochranu souměstí byla minulý týden dokončena.

Součástí prací bylo také uvolnění ucpaného potrubí, které umožňuje rybářům vypustit rybník Havaj. Jinak hrozil úhyn ryb za 300 tisíc korun. Staroměstští obvykle provádějí výlov na konci října, jenže potrubí ústící do řeky Moravy stavaři ucpali. „Problém vznikl při budování jílocementové těsnící clony. Do potrubí z cementových trub ze sedmdesátých let vnikla netěsností stavební hmota. Zhotovitel stavby však potrubí vykopal a nahradil novým z plastu,“ vysvětlila Gabriela Tomíčková, tisková mluvčí Povodí Moravy, investora protipovodňových opatření.

Stavaři však mají ještě další, byť už menší problémy. Zanechávají po sobě zablácené silnice a poničené cesty. „Bláto na hlavním tahu z Uherského Hradiště nás samozřejmě netěší, ale co vím, dělají maximum. A vzhledem k množství navezených kubíků zeminy je logické, že přejezdy a polní cesty, které nejsou na takovou zátěž stavěné, nevydržely a potřebují přeasfaltovat,“ potvrdil Josef Bazala, starosta Starého Města. „Firma silnice nepřetržitě čistí strojně i ručně. A co se týká komunikací, před začátkem stavby je zhotovitel pečlivě zdokumentoval a povrchy uvede do původního stavu,“ reagovala Tomíčková.

Barikády proti velké vodě vyrůstaly po obou březích řeky Moravy od sídliště Štěpnice až po Rybárny o víkendech a svátcích, i proto se stavbaři přes nepřízeň počasí neodchýlili od svého “jízdního” řádu. Šibeniční termín 22. listopadu splní. „Už zbývá dodělat jen některé zemní práce. Termín není ohrožen,“ potvrdila Tomíčková. „Za nejzásadnější protipovodňové opatření považuji zvýšení hrází kolem Moravy a Salašky nad úroveň stoleté vody a zvětšení kapacity koryta v oblasti mezi Trávníkem a Starou Tenicí,“ zdůraznila.

Protipovodňová ochrana města se rozjela po několika letech plánování v březnu, kombinace zemních valů, zdí a obtoku na březích Moravy a potoka Salaška „spolkla“ 222 milionů korun. 167 milionů pokryla dotace z ministerstva zemědělství. „Jelikož i letošní rok ukázal neustálou a možná i rostoucí hrozbu povodní, jsem rád, že je klíčová etapa protipovodňových opatření na řece v Uherském Hradišti u konce. Životy a zdraví obyvatel, podobně jako ochrana majetku, jsou prioritou,“ prohlásil Květoslav Tichavský, starosta Uherského Hradiště.

Zdroj: www.idobryden.cz, foto redakce idobrýden

23.11.2013 0.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

Spolek Vltavan - žehnání replice šífuSpolek Vltavan - žehnání replice šífu
Projekt „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“

Video dne

více >