19. 10. 2019

27.7.2012 9.27, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Údolí Mže nově zprůchodnila lávka u hráze

Pod hrází hracholuské přehrady začala sloužit veřejnosti dříve nepřístupná lávka. Připomíná to regionální mutace deníku Právo.

Cesta přes údolí Mže, kterou od povodní v lednu 2011 zásadním způsobem komplikoval stržený můstek pod hradem Buben, se tak podle listu výrazně zkrátila. „Lávku jsme zrenovovali, kvůli bezpečnosti jsme museli také zvýšit zábradlí,“ řekl Právu Miloň Kučera, ředitel plzeňské pobočky Povodí Vltavy. „Rekonstrukce stála čtyři sta tisíc korun,“doplnil Kučera. Lávka bude volně přístupná až do vybudování nového přemostění pod Bubnem a ani potom se lidé zřejmě nemusejí obávat jejího opětovného uzavření.

Konstrukce pod hrází umožní obnovit jeden z hlavních turistických tahů na Plzeňsku. Frekventovanou červenou značku z Újezdu nade Mží přes údolí do Plešnic přeťal již zmíněný stržený můstek u Bubnu. „Do konce srpna zde vyznačíme nové turistické trasy,“ slíbil Jiří Zápotocký, předseda značkařů KČT v této oblasti.

Z Újezdu povede červená zcela novou trasou k Žižkovu dubu u řeky Mže, odtud po levém břehu společně se zelenou k lávce pod hrází, na hráz a pak po silničce ke křižovatce za Novou Jeznou, kde se napojí na červené značení. Změnu dozná i zelená, kterou rovněžpřerušil stržený můstek. U Bubnu nepůjde přes řeku na levý břeh, ale bude pokračovat v blízkosti pravého břehu k hrázi, přes lávku a pak dál už po staré trase směrem na Třebobuz. „Bude to tak lepší, na levém břehu jsme měli stále problémy s chataři,“ podotkl Zápotocký.

Před povodní měřila turistická cesta z Újezdu na nádraží v Plešnicích čtyři kilometry, pak se zacházkou přes most ve Městě Touškově třikrát tolik, nyní je to kilometrů pět. A ty, kteří to vezmou oklikou přes romantickou zříceninu Bubnu, čeká šestikilometrová procházka. „Červenou, která dříve vedla z Bubnu do Plešnic, přeznačíme na modrou,“ upozornil značkař.

Nadějně to vypadá i s obnovou můstku pod Bubnem. „Získali jsme čtvrtmiliónovou dotaci na přípravu projektůjak pro tuto lávku, tak i pro dříve zaniklou lávku mezi Bdeněvsí a Městem Touškovem,“ informoval Josef Šmíd, místopředseda Mikroregionu Touškovsko.„Ještě letos chceme získat územní rozhodnutí a příští rok požádáme o dotaci na obě stavby,“ dodal Šmíd. Hrubé odhady hovoří o 1,5 miliónu na jednu konstrukci.„Když se podaří peníze získat, bude hotovo koncem příštího roku nebo spíše v roce 2014,“ uzavřel Šmíd.

Zdroj: regionální mutace Právo -jihozápadní Čechy

27.7.2012 9.27, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4