10. 8. 2020

Účet za povodně v KRNAP – 133 milionů

Povodně způsobily na majetku v péči Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) značné škody, zejména na lesních cestách, turistických chodnících a vodních tocích ve výši asi 133 milionů korun. Informoval o tom dnes mluvčí Radek Drahný.

„Evidujeme i sesuvy půdy. Celkem se jedná o 171 míst, která jsou poškozená nebo úplně zničená. Podle reálných odhadů škoda dosáhne výše 133 milionů korun,“ konstatoval mluvčí. „Největší škody máme v okolí Svobody nad Úpou, Horního Maršova a Janských Lázní. Srážkové úhrny v těchto místech byly enormní. Například Horní Maršov měl v neděli 2. června 122,6 mm a Pomezní Boudy 72,1 mm. Navíc situace v údolí Černohorského potoka byla zhoršena zemní lavinou v Těsném dole,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „V prvních dnech jsme se snažili zabránit dalším případným škodám. Pročišťovali jsme propustky. Odstraňovali jsme bariéry z koryt toků. Nyní zpracováváme přesnou evidenci jednotlivých škod. Na základě zpracovaných projektů na jednotlivé akce vypíšeme výběrová řízení a pak můžeme začít s opravami,“ upřesnil Hřebačka další kroky.

„Podle našich odhadů bude celkový účet za povodňové škody na našem majetku přibližně 133 milionů korun. To samozřejmě není částka, kterou bychom dokázali uvolnit na opravy ze svého běžného rozpočtu. Ty nejnutnější opravy v těchto dnech hradíme z našeho rezervního fondu. Jsme v dennodenním kontaktu s Ministerstvem životního prostředí a intenzivně spolu řešíme aktuální situaci. O možné další finanční pomoci spolu ještě budeme jednat,“ doplnil ekonomický náměstek Správy KRNAP Luděk Khol.

Žádná z poškozených cest ale naštěstí není tepnou, na které by stál cestovní ruch v regionu. Lidé se tedy nemusí bát do Krkonoš přijet, naopak mohou přispět k tomu, aby místní ekonomika záplavy rychleji překonala. Jen by při svých cestách po horách měli dbát zvýšené opatrnosti. Půda v lese je podmáčená a některé stromy mohou být nestabilní. Existuje riziko jejich samovolného pádu, zejména při větru.

Na některé úseky poškozených cest umístíme informační cedule, které budou veřejnost informovat o omezení na cestě. Většina poškozených úseků bude s opatrností schůdná, resp. v případě cyklotras sjízdná. Několik málo cest, které jsou prakticky zničené, ale bude muset být dočasně uzavřeno. Uzavřena bude například Zvonková cesta na Černé hoře, cesta do Těsného dolu nebo Rudolfova cesta Honzovým žlabem v Temném Dole. S omezením je třeba počítat i na cyklotrasách ve východních Krkonoších.

O aktuálním stavu uzavírek či omezení se mohou lidé informovat na internetových stránkách www.krnap.cz. Stejně tak mohou kontaktovat vedoucí územních pracovišť, informační centra Správy KRNAP nebo ostatní regionální informační centra, která budou mít aktuální informace.

Naše voda

14.6.2013 13.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6