12. 7. 2020

24.4.2020 7.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Turisty na Lipně bude vozit Smetana – nová loď s vyhlídkovou palubou

Lodní společnost ROSENBERGER – Lipno – Line vychází vstříc milovníkům lodní dopravy na Lipensku a na největší přehradní nádrž u nás přiveze další velkou osobní loď s vyhlídkovou palubou.

Jak přitom informoval manažer pro PR a média Turistického spolku Lipenska (TSL) Pavel Pechoušek, provozovatel doufá, že první cestující si užijí plavbu po hladině lipenského jezera již v květnu. Samozřejmostí je dodržení všech aktuálních hygienických pravidel. Ceny jízdenek se zdražovat nebudou. V provozu tu zůstanou další dvě lodi – Adalbert Stifter a Vltava. „Celé Lipensko se snaží vyjít maximálně vstříc požadavkům jeho návštěvníků. Jsme rádi, že sem letos přijedou tuzemští hosté a chtěli bychom je všichni pěkně přivítat a zpříjemnit jim pobyty. Přeci jenom je turismus to jediné a poslední co našemu příhraničnímu regionu zbylo k obživě. Koronavirus nás všechny přiškrtil, ale lapajíc po dechu si o to více budeme našich hostů vážit,” uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu od Stožce po Rožmberk.

Cestujícím přibudou nové trasy. Připravený je bohatý kulturní program a ceny zůstanou na stejné úrovni jako loni. Nová loď se bude pravděpodobně jmenovat Smetana, podle světoznámého českého hudebního skladatele. „Jeho vztah k řece Vltavě je jasný. Název lodi vymyslel majitel společnosti Lukas Dorn-Fussenegger, který již asi 20 let podniká v okolí Lipna v lodní dopravě a realitách, takže má ke zdejší krajině velmi pozitivní vztah,“ uvedl manažer společnosti ROSENBERGER – Lipno – Line Karel Andrle.

Lodní společnost tak bude na Lipně provozovat tři osobní lodě – Adalbert Stifter, Vltava a Smetana. Nabízí také možnost individuální dopravy v menších člunech pro šest případně osm osob.

 

Rozměry lodě Smetana:

Délka 25 metrů

Šířka více než 5 metrů

Výška od hladiny vody k radarové anténě na střeše kapitánského můstku asi 6 metrů.

Ponor lodi se pohybuje okolo 1 metru.

Vozit turisty budou lodě okamžitě, jak to povolí aktuální situace související s koronavirem. „Lodní doprava na Lipně je připravena na provoz a bude se řídit všemi potřebnými hygienickými pravidly, které je nutno v dnešní době dodržovat. Začneme, jakmile to půjde. Jsme připraveni i na případnou nutnost omezeného počtu osob na lodích, máme připravený rezervační systém, který spustíme v případě potřeby,“ jmenuje Karel Andrle. Aktuální informace budou vždy na webu www.lipno-line.com.

Loď Smetana bude na Lipně a v České republice nová. Momentálně je na cestě z Německa, kde byla vyrobena a ještě v minulém roce vozila turisty v okolí historického města Špýr (Speyer). Na Lipně si cestující během plavby užijí i výhled na kapitána lodi na můstku. Především pro děti tak bude atraktivní pozorovat, jak se taková loď řídí.

Nová loď popluje po tzv. severním okruhu mezi Horní Planou, Dolní Vltavicí a Černou v Pošumaví. Adalbert Stifter bude mít hlavní zastávky v Lipně, Frymburku a Dolní Vltavici. Třetí loď Vltava bude tyto dva okruhy propojovat. „Počítáme i s dopravou turistů a jízdních kol oběma směry přes celou lipenskou přehradu. Cestující budou mít možnost přestupovat mezi jednotlivými loděmi. Chceme více spolupracovat s ubytovacími zařízeními, například s novým rekreačním resortem Lakeside -Village u Frymburku, máme připravené slevy pro návštěvníky Lipenska a chceme rozšířit spolupráci s Turistickým spolkem Lipenska,“ uvedl Andrle.

Cestující si na lodi užijí bohatý program. „Nejoblíbenější jsou již tradičně plavby s dětským programem kouzelníka Martina Čejky a jeho kolegů se zvířátky z balonků,“ uvádí Andrle. V plánu je také několik koncertů – například se skupinami New Rangers, Lakomá Barka, s klavíristou a bavičem Petrem Vondráčkem. Stálicí je například již téměř vyprodaný letní koncert českobudějovických Nezmarů. „I na běžných plavbách se pak cestující dozvědí z lodního rozhlasu a z TV monitoru informace o historii a současnosti přehrady a obcí na aktuální trase. Dojde i na informace o králících na Králičím ostrově,“ uzavřel Andrle.

Zdroj a foto (loď Smetana): TSL

 

24.4.2020 7.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2