20. 10. 2018

Trutnov zásadně modernizuje úpravnu vody

Jedna z největších investičních akcí města Trutnova v letošním roce, kterou provádí společně se společností Vodovody a kanalizace Trutnov, byla zahájena toto pondělí podpisem smlouvy o dílo. Úpravna vody v Temném Dole se dočká rekonstrukce. Informovala o tom Veronika Svobodová, mluvčí města.

Investice v celkové výši 116,5 miliónu korun bez DPH bude provedena za provozu. „Jedním z hlavních cílů rekonstrukce úpravny vody je dosažení optimální jakosti pitné vody a zároveň zmodernizování technologie zajišťující jímání vody z řeky Úpy,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova, které je také hlavním akcionářem trutnovské vodárenské společnosti.

Rekonstrukcí projde stávající objekt úpravny, jímací technologie, která bude zmodernizovaná a v budoucnu bude zajišťovat dostatek vody i při proměnlivém průtoku Úpy.

„Do objektů, které byly postaveny v 60. letech minulého století, se investovalo zcela minimálně. My proto v tuto chvíli efektivně využíváme jednu z posledních možností maximální dotace,“ říká Ivan Adamec a upřesňuje, že celých 90 % potřebných zdrojů bude uhrazeno z dotací evropských fondů a Státního fondu životního prostředí. Rekonstrukce bude probíhat za provozu od května 2014. Ukončena by měla být v červnu 2015.

Cílem rekonstrukce je podle Adamce intenzifikace úpravny vody a dosažení optimálních parametrů jakosti v souladu s platnými hygienickými normami. Technologická část řeší kompletní výměnu zastaralého strojního zařízení včetně trubních rozvodů, armatur a uzávěr filtrů. „Modernizovaná úpravna vody dokáže v budoucnu vyčistit 85 l/s. Technologické maximum je pak na 130 l/s,“ vyjmenovává Ivan Adamec a dodává, že výkon se zvýší zhruba o třetinu kapacity.

Přímá investice města Trutnova bude činit 20 miliónů korun a bude provedena formou nákupu akcií společnosti Vodovody a kanalizace Trutnov, a.s., město Trutnov tak ve vodohospodářské společnosti dále zhodnotí svůj podíl a potvrdí svoji pozici hlavního akcionáře. Dalšími akcionáři jsou pak města a obce Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov. Vlastnický podíl města Trutnova bude touto transakcí zvýšen ze 45,5 % na 49,6 %. „I díky tomu, že společnost VAK Trutnov je ve vlastnictví místních obcí, je cena vodného a stočného v porovnání se srovnatelnými konkurenčními společnostmi jednou z nejnižších,“ upozorňuje na v ČR ojedinělou vlastnickou strukturu Ivan Adamec.

Naše voda

 

6.5.2014 0.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >