8. 8. 2020

Troubky na Přerovsku nesouhlasí s odstraněním protipovodňového valu

Troubky na Přerovsku – symbol ničivých povodní v roce 1997 – se chtějí soudit. Informovalo o tom olomoucké vysílání Českého rozhlasu s tím, že obec nesouhlasí s odstraněním protipovodňového valu, a to i přesto, že ho postavila bez stavebního povolení a částečně na pozemcích města Přerova.

Na odstranění valu ale trvají vodohospodáři – podle nich tato černá stavba ohrožuje strategicky důležité letiště v Přerově a taky obyvatele sousedního Henčlova „Když si promítnete, že budou v Přerově na Bečvě nové zábrany proti povodni, tak ta voda nemá kam utéct. Narazí na val, který nám Bečvu vrátí zpátky k Henčlovu,“ říká Petr Laga, předseda osadního výboru v Henčlově.

Protipovodňový val by proti velké vodě obyvatele Troubek ochránil, nasměroval by ji ale přímo na jeho zahradu a taky dům. Podle vodohospodářů by zaplavila celý Henčlov. Proto trvají na jeho odstranění.„Ta stavba zhoršuje odtokové poměry v lokalitě. Realizaci protipovodňových opatření je třeba vnímat komplexně, ne jen pouze v rámci jedné lokality. Z toho důvodu požadujeme odstranění této černé stavby,“ potvrzuje jejich mluvčí Petr Chmelař.

Nezávislý starosta Troubek Radek Brázda s tím ale nesouhlasí, a pokud mu přerovský magistrát nařídí val odstranit, je připravený se i soudit.„Jsme to v té lhůtě připraveni odstranit, ale jsme připraveni bránit se i jinou cestou. Skoční to u krajského soudu,“ říká. Chyba je na straně státu, říká primátor Přerova Vladimír Puchalský ze Společně pro Přerov. Troubky by podle něj val nemusely stavět, kdyby už stál suchý poldr u Skaličky. Ten by vodu z rozvodněné Bečvy zadržel.  Hotový není ani dvacet let od povodní. „To je největší dluh státu. Jak se ukazuje z pohledu toho vývoje od roku 1997, tak by bylo ideální, aby už stál a vodu zadržoval, aby tam byla nějaká retence,“ říká.

Povodí Moravy výkupy potřebných pozemků zahájilo letos na jaře. Celkově zabírají 392 hektarů. Stát za ně zaplatí asi miliardu a čtvrt korun. Pevný termín pro zahájení stavby poldru ale ještě stanovený není.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto (jez Troubky) Povodí Moravy

 

7.7.2017 9.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6