3. 7. 2020

Troubky chtějí posunout nepovolenou ochrannou hráz

Z obav před dalšími povodněmi si Troubky bez povolení úřadů postavily hráz v polích za vesnicí. Připomíná to olomoucká mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že val stojí na pozemcích Přerova, který s černou stavbou nesouhlasí.

Hrázka, která od roku 2013 stojí v místě zvaném Závalí, je jednou z mála věcí, které po 20 letech od největší katastrofy na Moravě chrání dvoutisícovou vesnici před alespoň menšími povodněmi. Obec ji chápe jako dočasné řešení do doby, než stát začne budovat složitý systém jejího ohrázování. Nedávno však vyšlo najevo, že s umístěním provizorního valu nesouhlasí přerovská radnice a také Povodí Moravy.

Stavební úřad zatím vyšel Troubkám vstříc tím, že pozastavil řízení o odstranění černé stavby, a zároveň prodloužil termín, do kterého může obec dodat podklady pro její dodatečné povolení. „Předěláváme projektovou dokumentaci. Chceme hrázku přesunout o tři čtyři metry na sousední pozemky, na kterých už val z části stojí. Šlo by jen o jejich větší zábor. S vlastníky jednáme, podle předběžných informací by to z jejich strany neměl být problém,“ řekl starosta Troubek Radek Brázda. S hrozícím odstraněním valu se odmítá smířit. „Nechceme o tuto hrázku přijít, protože je to pro nás určitá míra ochrany.“

Stěžejní však bude, jak se k novému řešení postaví Povodí Moravy. Načerno postavený val vodohospodáři už jednou odmítli. „Vyjádření k přesunutí zemního valu, který stojí na pozemcích Přerova, si od nás zatím nikdo nevyžádal,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. S původním umístěním podnik nesouhlasil, protože podle něj hráz zhoršuje odtokové poměry na Bečvě. „Je zcela zásadní, aby stavba protipovodňové ochrany nezvýšila riziko ohrožení zdraví a majetků obyvatel podél řeky,“ řekl mluvčí.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Povodí Moravy (jez Troubky)

31.7.2017 14.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2