23. 8. 2019

Trnovka arktická – plž, který „létá“ ve vodě

Trnovka arktická (Limacina helicina) alias „mořský motýl“ je drobný živočich, který je součástí zooplanktonu. Přesto podstupuje, jak píše populárně-vědecký server osel.cz, každodenně jedno z nejúžasnějších stěhování živých tvorů na planetě.

Svými třemi milimetry se velikostně řadí do skupiny nazývané mikroplankton, jeho potravou jsou pak ještě menší tvorové – mikroplankton. Aby se jím mohly trnovky nasytit, musí urazit z hlubin oceánů trasu dlouhou stovky metrů, což je k velikosti jejich těla zhruba tolik, jako bychom si my museli na oběd skočit přes sto kilometrů. I když tomuto tvorečkovi nikdo neříká jinak, než mořský motýl, je to ve skutečnosti plž. Má dokonce i ulitu a v ní ukrývá dvě třetiny svého těla. Pokochat se jeho pohybem ale není dopřáno každému, jen vlastníkům vysokorychlostní kamery, kteří si doma mohou záběr pustit zpomaleně. Teprve potom vynikne podobnost s létajícím hmyzem. Rozdíl tu ale přece jen je. Náš plž létá “cik cak” a čas od času se zcela přetočí. Asi proto, že ve vodě se dost těžko určuje, kde je nahoře a kde dole, a tak není na škodu se občas ujistit, že směr je správný.

Pokud bychom uměli cestovat v čase, prý bychom se mohli přesvědčit, že dnešní suchozemští motýli, měli s tím mořským společného předka. Někdy před asi 550 miliony let. A tak kdo ví, možná to není zase až taková náhoda, že oba létají pomocí svých „křídel“ opisováním osmičky. A proč se o ně výzkumníci zajímali? Prý s koncem své životní pouti deponují na mořské dno uhlík a zachraňují tím planetu před globálním oteplením. A kdyby se to někomu zdálo málo, tak prý studiem jejich pohybu by se mohlo dospět ke konstrukci mikro – podvodních robotů.

Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: Journal of Experimental Biology, foto: Detailní záběr “motýlího” plže. Foto EOL Learning and Education Group, Flickr, licence CC o 2,0

25.2.2016 7.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1