5.11.2024 13.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace
Tři nejponičenější čistírny odpadních vod SmVaK Ostrava jsou opět v provozu
Tři významné čistírny odpadních vod společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), které v půlce září zaplavila velká voda, opět plní svou nejdůležitější funkci a vypouštějí do toků vyčištěnou odpadní vodu. Areály v Orlové a Bohumíně na Karvinsku a v Opavě jsou největší čističky SmVaK a byly i nejvíce poškozeny. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
SmVaK provozují 77 čistíren odpadních vod, přičemž 59 z nich vlastní a 18 provozují na základě smluvních vztahů především s městy a obcemi. Povodeň postihla 23 čistírenských provozů.
„Zaplavena byla také jedna z našich největších čistíren odpadních vod v Opavě, kde se hladina v areálu pohybovala od 30 do 70 centimetrů. V nejníže položené části, kde je umístěna rozvodna dmýchárny, čerpadla kalů včetně rozvodny automatizovaného systému řízení technologických procesů a všechna dmychadla, výška vody dosáhla až tří metrů,“ uvedl ředitel kanalizací SmVaK Petr Grzonka.
Kompletně zatopeny byly i čistírenské areály v Opavě-Vávrovicích a v Jilešovicích, v Dolním Benešově byl v celém areálu metr vody. Téměř z 220 kanalizačních čerpacích stanic jich bylo zaplaveno či poškozeno 90. „S počátkem listopadu jsou již díky úsilí všech zainteresovaných všechna zařízení v provozu,“ uvedl Síbrt.
V Opavě se firmě na počátku října podařilo zprovoznit hrubé předčištění, tedy první část čistírny, kde se z odpadní vody odstraňují největší nečistoty. Grzonka uvedl, že v polovině října provizorně zprovoznili jednu linku aktivační nádrže, kde se z odpadní vody odstraňuje 99 procent organického znečištění, a na konci října druhé dmychadlo.
„Aktuálně je nezbytné zajistit co nejdřívější dodávku dalších dmychadel, aby jejich celkový výkon z hlediska vyráběného vzduchu jako klíčové součásti pro likvidaci organického znečištění v aktivačních nádržích odpovídal objemu čištěných vod. Na počátku listopadu probíhá zprovozňování kalové čerpací stanice pro primární a zahuštěný přebytečný kal, kalového a plynového hospodářství nebo obnovující práce na budovách v areálu,“ uvedl Síbrt. Termíny jsou podle něj nyní závislé na dodávkách potřebných zařízení a technologií.
Generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička uvedl, že považuje za skvělý výsledek, že měsíc a půl po ničivé povodni fungují mechanická i biologická část provozu, což by nebylo možné bez nasazení všech zaměstnanců v nejexponovanějších dnech. „Uvědomujeme si, že je před námi ještě hodně práce, než bude čistírna fungovat v takových parametrech jako před povodní, ale přesto považuji za nesmírně důležité, že dokážeme čistit odpadní vodu mechanicky i biologicky tak, aby v co největší možné míře zlepšovala kvalitu vodních toků v povodí Odry a životní prostředí v regionu,“ uvedl Pšenička.
Síbrt uvedl, že v Bohumíně se celý provoz čistírny podařilo obnovit do obdobného stavu jako před povodní za dva týdny a od 3. října funguje bez omezení. V čistírně odpadních vod v Orlové se podařilo mechanickou část zprovoznit tři dny po povodni, po necelém týdnu pak byla do poloautomatického provozu uvedena biologická linka.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
5.11.2024 13.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizaceAktuality
Povodí Moravy: Tři měsíce prací na zabezpečení toků po povodni
Akt. 13.12.2024 12.42Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Obyvatelům Jihlavska se cena téměř nezmění
Akt. 13.12.2024 11.41Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace