9. 7. 2020

2.9.2011 16.06, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Třetí ročník soutěže speciálních a neobvyklých piv vyhlášen

PORT spol. s  r. o. vyhlašuje již třetí ročník soutěže speciálních a neobvyklých piv vyrobených pivovary v České republice. Informoval o tom dnes Josef Vacl z uvedené společnosti s tím, že Odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (VÚPS).

Soutěž podle Vacla proběhne v rámci gastronomického festivalu Znojemský hrozen 2011 a je vyhlášena ve třech kategoriích. První z nich je určená pro světlá speciální piva (13,0 a více procent EPM), druhá pro polotmavá a tmavá speciální piva (13,0 a více procent EPM, barva 20 j. EBC) a vyšší. Třetí kategorie je určena neobvyklým pivům. Tímto pojmem se rozumí například ochucená nebo v našich podmínkách neobvyklou technologií vyráběná piva. V této kategorii přihlašovatel může uvést parametr, kterým se pivo odlišuje, a komise k němu při hodnocení přihlíží. Novinkou je, že se ve čtvrtek 15. 9. 2011 bude konat odborný seminář na téma pivní speciály a neobvyklá piva. Bude spojen s řízenou degustací piv přihlášených do soutěže.

„Rostoucí zájem české veřejnosti o speciální a neobvyklá piva na českém trhu již nikoho nepřekvapuje a považuji jej za logický důsledek rostoucího povědomí naší veřejnosti o pivním trhu a především o pivech vyráběných u nás,“ uvedl Vacl. „Předpokládáme proto, že se letošního ročníku soutěže zúčastní rostoucí počet pivovarů, neboť jsme soutěž otevřeli mnohem širšímu okruhu zájemců prezentovat svá piva,“ podotýká představitel společnosti.

Soutěž je jednokolová, proběhne ve dvou termínech a vyhodnocení přihlášených piv provede dvacetičlenná hodnotitelská komise rozdělená na dvě subkomise. První z nich, dvanáctičlenný panel expertů – grémium složené z členů degustační komise VÚPS bude doplněn o nezávislé odborníky z dalších odborných institucí jako např. z VŠCHT Praha a Zemědělské univerzity v Praze. Osmičlenný panel reprezentantů bude opět tvořen novináři zabývajícími se pivovarskou problematikou a významnými osobnostmi, které pivo znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně.

„Loňský ročník potvrdil, že názory panelu expertů se příliš neliší od názoru představitelů médií nebo osobností, které dovedou piva vychutnat a ohodnotit,“ podotýká František Frantík z VÚPS. Frantík také věří, že připravovaný odborný seminář o pivních speciálech i řízená degustace posune informovanost o těchto pivech zase o kus dál.

V loňském ročníku přihlásiločtrnáct pivovarů celkem 30 vzorků do třech vypsaných kategorií. V nejpočetněji obeslané kategorii světlá speciální piva, kde se vítězem stal Jihlavský Grand 18 z Pivovaru Jihlava, a.s., K Brewery Trading, a.s. V kategorii polotmavé a tmavé pivní speciály bylo přihlášeno 7 vzorků a zvítězilo pivo Bernard – speciální černé s živými kvasinkami z produkce Rodinného pivovaru Bernard, a.s. První cenu v kategorii neobvyklých piv obdržel Velen z PivovaruČerná Hora, a.s. K Brewery Trading, a.s.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny 15. září 2011 ve Znojmě na slavnostním večeru během festivalu Znojemský hrozen 2011.

Naše voda

 

2.9.2011 16.06, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2019>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30