20. 8. 2019

Třetí protipovodňové opatření v Brankovicích je na cestě

Dvě ze tří plánovaných protipovodňových opatření, která po záplavách v Brankovicích v roce 2010 navrhla speciální komise, jsou hotové. Jak přitom připomíná Vyškovský deník, nyní zbývá poslední a nejnákladnější: suchý poldr nad městysem.

Zastupitelé před nedávnem schválili zadání studie proveditelnosti na jeho stavbu. „Má objasnit, jestli je záměr uskutečnitelný. Pokud ano, budeme díky ní vědět třeba to, jak drahá akce nejspíš bude nebo jak to vypadá s vlastnictvím dotčených pozemků,“ vysvětlil starosta Brankovic Vladimír Procházka.

Návrh zbudování suchého poldru vychází ze studie Povodí Moravy, které má potok ve správě od roku 2011. To se postaralo o vyčištění koryta a zvednutí pravého břehu potoka, takže nyní pojme víc vody. „Kromě toho jsme nechali odstranit topoly na levém břehu toku. Oprava koryta zahrnovala úsek od soutoku s Litavou až po silniční most nad nádrží Hlavatka, tedy něco málo přes třináct set metrů. Náklady činily jeden milion korun,“ upřesnila mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková. Pokud se ukáže, že poldr je možné vytvořit, bude městys ve spolupráci se státním podnikem hledat dotace na jeho vybudování.

To totiž bude velmi nákladné. „Předběžně se dá odhadovat, že opatření takových rozměrů bude stát mezi patnácti až dvaceti miliony korun. Studie proveditelnosti by měla být hotová v řádech několika měsíců. Jak to bude s případnou samotnou stavbou,ale říct nelze. Pochopitelně se budeme snažit vyřešit záležitost co nejrychleji,“ zmínil starosta.

Protipovodňová opatření řeší v Brankovicích už delší dobu. Za posledních deset let přišla podle Procházky velká voda asi třikrát. „Při normálním počasí není Litenčický potok nijak rizikový. Pakliže ale dojde na jaře k rychlejšímu tání, nebo při vytrvalých silných deštích, je riziko povodní znatelné. Koryto potoka nezvládne objem vody a odnáší to blízké zahrady a sklepy,“ upřesnil starosta.

Zdroj: Vyškovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

27.4.2015 6.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1