18. 8. 2019

Toma rozšiřuje nabídku svých pramenitých vod o kojeneckou vodu

Toma, tradiční výrobce balených pramenitých vod, uvede v březnu na domácím trhu vlastní kojeneckou vodu. Informoval o tom dnes Jakub Žižka ze společnosti Botticelli.

Natura kojenecká tak rozšíří rodinu pramenitých vod, které společnost čerpá a bez dodatečných úprav stáčí v Teplicích nad Metují z podzemního zdroje v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Právě kojeneckým vodám přicházejí české domácnosti čím dál více na chuť. Jak vyplývá z údajů společnosti Nielsen, je tento segment nejrychleji rostoucím z balených vod vůbec. V loňském roce se jejich prodej zvýšil meziročně o více než pětinu (22%). Růstový trend v poptávce po kojeneckých vodách se očekává i letos.

Podle ředitele stáčírny pramenitých vod značek Toma, Pavla Vacka, je vstup na trh kojeneckých vod pro společnost logickým a přirozeným krokem. „Kojenecké vody již nejsou jen doménou novorozenců nebo budoucích maminek. Rychle si razí cestu k mnohem širší skupině spotřebitelů, která si zakládá na kvalitativně plnohodnotné a zároveň přírodní stravě,“ uvedl ředitel Vacek, podle kterého je cílem přiblížit se po prvním roce výroby desetiprocentnímu tržnímu podílu.

U balených kojeneckých vod platí oproti jiným druhům přísnější limitní hodnoty, vyhovovat tak musí například mikrobiologické ukazatele, množství dusičnanů, nebo obsah některých minerálů a jejich solí. Podzemní voda, kterou společnost Toma čerpá ze zdroje v Teplicích nad Metují, je vzácná v tom, že ji ani pro kojence není třeba dodatečně uměle přizpůsobovat. „Naše kojenecká voda splňuje limity všech povinných hodnot, a to bez změn přírodních vlastností z podzemního zdroje. Tudíž ani tuto balenou vodu neupravujeme například UV paprsky nebo pomocí jiných dodatečných prostředků,“ popisuje Vacek další z důvodů uvedení vlastní kojenecké vody. Navíc mimořádnou vhodnost tohoto zdroje pro kojence dokazuje skutečnost, že se ve stáčírně již v minulosti kojenecké vody pod jinými názvy vyráběly. „Jedinečnost vody Toma Natura kojenecká spočívá tedy především v kombinaci nejdelší lokální historie sahající na začátek 90. let a vysoké kvality bez nutnosti jakýchkoli úprav,“ doplnil Vacek.

Toma kojenecké vody by měly být v první vlně k dostání ve vybraných českých obchodech již v březnu, v následujících měsících budou postupně distribuovány do dalších obchodních řetězců a prodejen. Vedle kojenecké vody se v současné době v Teplicích nad Metují vyrábí balená pramenitá voda pod značkami Toma Natura a Toma Nádech. Toma Natura kojenecká bude zároveň určena i pro slovenský trh.

Přírodní rezervace Teplicko-Adršpašské skály patří k oblastem s nejkvalitnějšími vodními zdroji v ČR (podzemní jezero o rozloze cca 100 km2). Již v roce 1986 byl tento zdroj státními institucemi vybrán jako nejvhodnější zdroj vody pro přípravu kojenecké stravy. CHKO Broumovsko byla zřízena vyhláškou MŽP již v roce 1991. Výstavba závodu začala v roce 1992 a o rok později sjela z výrobní linky první láhev. V roce 1997 převzala stáčírnu společnost Toma. Od roku 2000 je majitelem závodu firma PepsiCo. Od roku 2009 přibyla ke dvěma linkám na stáčení vody do lahví PET i nová linka na vratné skleněné láhve o objemu 0,3l.

Voda je z podzemí získávána prostřednictvím podzemních vrtů s artéským přetlakem. Do svahu kopce je vyražena horizontálně vedená štola dlouhá více než 100 metrů. Na konce štoly, 50 m pod zemským povrchem, je umístěno několik vrtů hlubokých více než 70 metrů. Celková vydatnost vrtů převyšuje několikanásobně současnou potřebu 13 litrů za sekundu. Voda je následně dopravována potrubím z nerezové potravinářské oceli přímo do stáčírny. Zde je plněna do PET a skleněných lahví. Balená voda je dopravována do skladů a k zákazníkům nákladními automobily, případně i po železnici.

Naše voda, foto Toma (vstup do šachty vedoucí k místu čerpání pramenité vody Toma)

22.2.2016 10.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1