4. 7. 2020

26.2.2012 10.42, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

V Tišnově museli přistoupit k odstřelu ledových ker

Osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů chránilo v sobotu a v noci na neděli Tišnov na Brněnsku před povodní z řeky Svratky. Hromady nahromaděných ker, které blokovaly průtok a prudce zvedaly hladinu řeky, ohrozily nejdříve obec Skryje, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.
Voda z rozlité řeky zaplavila zdejší silnici a sklepy domů. Před povodňovou vlnou hasiči preventivně evakuovali 18 lidí, hrází z pytlů s pískem uchránili nejvíce ohrožený dům. Voda poměrně rychle klesla a hasiči se soustředili na čerpání zatopených sklepů a úklid komunikací od nánosů bahna.

Zvednutá hladina Svratky, která dosáhla úrovně druhého stupně povodňové aktivity, začala vážně ohrožovat také Tišnov. “Voda po celé délce toku řeky městem vystoupala až o 3,5 metru, nahromaděné kry byly až na hraně koryta a na několika místech se řeka rozlila do okolí,” řekl Haid.

Hasiči spolu s policisty uzavřeli vjezd na všechny komunikace u řeky. Podjezd pod železniční tratí v Cáhlovské ulici a sousední další podchod před hrozícím rozlivem řeky přehradili mobilními protipovodňovými vaky naplněnými vodou. Z vaků postavili dvě protipovodňové stěny široké 16 a 12 metrů. Kromě moderních vaků, které pořídila Správa státních hmotných rezerv, hasiči na stanovišti ve Wagnerově ulici naplnili dva tisíce pytlů s pískem. Hrázemi z pytlů chránili zejména domy a průmyslové objekty v ulicích U Svratky a Karasova.

Obyvatele rodinných domů policisté upozornili, aby byli kvůli zhoršení situace připraveni na evakuaci.

“Povodňová komise po průzkumu koryta řeky večer rozhodla o nutnosti odstřelu nahromaděných ker, které brání odtoku vody v prostoru splavu u obce Březina. Před odstřelem v neděli ráno pracovníci Povodí Moravy do prostoru splavu nasadí těžkou techniku,” oznámil mluvčí hasičů Haid.

O samotný odstřel se postarají střelmistři Skupiny trhacích prací HZSČR ve spolupráci se specialistou Povodí Moravy. Na nálože k likvidaci ledové bariéry by měli spotřebovat několik desítek kilogramů trhaviny. Členové povodňové komise současně nevyloučili, že trhavina k odstřeli nahromaděných ker bude potřeba také u soutoku řeky Svratky s říčkou Loučky, kde se voda již rozlila do zahrádek.

Před povodňovou vlnou hasiči v obci Březina postavili 500 metrů dlouhou hráz z pytlů s pískem. Řeku hasiči monitorovali také ve Veverské Bítýšce, Dolních Loučkách, Herolticích a na dalších místech. Na Tišnovsku bylo v akci nasazeno téměř 60 hasičů.

V Brně-Obřanech hasiči monitorovali stav koryta řeky Svitavy, která na okraji krajského města zaplavila zahrádky. Dva obyvatele nejvíce ohrožené chaty a jejich dva psy hasiči před rozlévající řekou evakuovali.

Zdroj: Požáry.cz

26.2.2012 10.42, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2