23. 2. 2019

Tipy na vodní výlety: Zimní Rožmitál a okolí

I když nepatří oblast kolem Rožmitálu pod Třemšínem v myslích lidí k rybníkářským lokalitám, opak je pravdou. Několik míst z této oblasti, vhodné i v zimním období na výlet či procházku, nabízí fotoreportáž portálu Naše voda.
Foto – klikni zde!

Jen samotné město Rožmitál pod Třemšínem, necelých 20 kilometrů od Příbrami, nabízí celou řadu atrakcí, jako je tamní Podbrdské muzeum nebo farní kostel Povýšení sv. Kříže s unikátními varhanami z roku 1750, na něž v letech 1788 – 1815 hrával Jakub Jan Ryba (i to je vlastně „vodní“ osobnost, tedy podle svého příjmení), a kde zazněla roku 1796 poprvé jeho slavná Česká mše vánoční „Hej mistře“. Městu kromě toho vévodí renesanční zámek, v minulosti majetek slavných Lvů z Rožmitála.

Přímo v areálu města se pak nachází několik rybníků, z nichž známé jsou především Sadoňský a Podzámecký, v blízkém okolí pak zhruba dalších deset drobnějších vodních ploch. Od Podzámeckého rybníku lze dojít po zelené značce také k aleji Johanky z Rožmitálu (na pamětní desce „z Rožmitála“) s památnou lípou. Po červené značce je zase možné vydat se přes Hutě pod Třemšínem po takzvané Knížecí cestě k rozcestí Kobylí hlava, kde o pár metrů výše najdete malebnou studánku. Odtud lze pokračovat kolem Třemšínské boudy až na vrch Třemšín, kde se nachází barokní kaplička. Z Třemšína se můžete vrátit ke studánce a po modré značce pokračovat krásnou brdskou přírodou po takzvané Husí cestě pod Třemešným vrchem k rozcestí se žlutou značkou.

Kdo přitom nemá náladu na delší procházky, může popojet autem do nedaleké obce Březnice a projít se zámeckým parkem s aktuálně zamrzlými rybníky a z parku se pokochat pohledem na Březnický zámek. Projít se také můžete podél tamní říčky Skalice a prohlédnout se tamní starý kamenný most přes uvedenou řeku (viz ilustrační foto).

Fotoseriál v plné verzi najdete na facebookové verzi portálu Naše voda

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

2.1.2018 11.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >